Materiał Partnera

Zaburzeń miesiączkowania nie można lekceważyć

Zaburzeń miesiączkowania nie można lekceważyć

Miesiączka spóźnia się kilka dni, więc profilaktycznie wykonujesz test ciążowy? Negatywny wynik oznacza, że należy szukać innych przyczyn braku menstruacji. To ważne, by nie lekceważyć zaburzeń miesiączkowania, ponieważ niekiedy świadczą o poważnych problemach zdrowotnych.

Przyczyny zaburzeń miesiączkowania

Brak okresu zwykle oznacza ciążę lub jest wynikiem okresu połogu lub klimakterium. Jeżeli jednak żaden z tych przypadków cię nie dotyczy, należy szukać innych przyczyn zaburzeń miesiączkowania. Pomoże w tym ginekolog, który dokona rozpoznania i postawi diagnozę.

Do najczęstszych zaburzeń miesiączkowania zaliczyć można m.in.:

  • nieprawidłową masę ciała

Jeśli ważysz za dużo lub za mało, to może być powodem braku miesiączki. Funkcja endokrynna jajników regulowana jest zarówno przez hormony przysadki mózgowej, jak i tkankę tłuszczową. Jeżeli jest jej za dużo (zmagasz się z nadwagą lub otyłością) lub za mało (wskaźnik BMI jest niższy niż 18,5), istnieje spore prawdopodobieństwo tzw. wtórnego zaniku miesiączki.

  • torbiele na jajnikach

Jeśli brak miesiączki połączony jest z nadmiernym owłosieniem typu męskiego, trądzikiem, łojotokiem, przybieraniem na wadze mimo zachowania racjonalnej diety, prawdopodobnie cierpisz na PCOS – zespół policystycznych jajników. Cechą charakterystyczną schorzenia jest powstawanie torbieli pojawiających się jako efekt niepękających pęcherzyków Graafa.

  • zbyt wysoki poziom prolaktyny

Jeśli obserwujesz u siebie nie tylko zanik miesiączki, ale również uskarżasz się na ból piersi i zauważasz wyciekającą z nich mleczną wydzielinę, często boli cię głowa, zmagasz się z nadmiernym owłosieniem, może być to efekt zbyt wysokiego poziomu prolaktyny.

Prolaktyna to hormon, który reguluje m.in. pracę jajników, hamując owulację lub rozregulowując cykl miesiączkowy – jeśli jest jej za dużo.

  • wczesna menopauza

Statystyki pokazują, że 1 na 100 kobiet doświadcza menopauzy przed ukończeniem 40 roku życia. Problem ten może dotyczyć ciebie, jeśli odczuwasz takie objawy jak: zlewne poty, uderzenia gorąca, kołatanie serca, nerwowość i drażliwość.

Przedwczesne wygasanie funkcji jajników oznacza zaburzenia miesiączkowania. Przyczyną tego stanu mogą być nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale również czynniki jatrogenne, infekcyjne czy autoimmunologiczne.

Profesjonalny wywiad lekarski ma znaczenie

Przyczyn zaburzeń miesiączkowania może być wiele, dlatego niezbędna jest konsultacja ginekologiczna. Warto więc wybrać się do przychodni specjalistycznej, np. Galerii Zdrowia Medica, umożliwiającej dostęp do doświadczonych lekarzy ginekologów rozwiązujących problemy zaburzeń menstruacji.

Fundamentem określenia przyczyny zaburzeń miesiączkowania jest starannie przeprowadzony wywiad lekarski. Ponadto istotne znaczenie ma przeprowadzenie badań USG oraz wykonanie testów hormonalnych. Na tej podstawie można podjąć leczenie pozwalające na wyeliminowanie zaburzeń miesiączkowania.

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz