Materiał Partnera

Zabudowa poddasza sposobem na skuteczne zwiększenie metrażu.

Zabudowa poddasza sposobem na skuteczne zwiększenie metrażu.

Wiele budynków posiada dachy o konstrukcji szkieletu drewnianego, przykryte blachą, czy dachówką. Często przestrzeń ta nie jest wykorzystana użytkowo, mimo że istnieje taka możliwość, która mogłaby zwiększyć znacznie kolejne metry użytkowe powierzchni, a nawet stworzyć kolejne, oddzielne mieszkanie. Warto zatem przyjrzeć się, jak skorzystać z możliwości adaptacji poddasza do celów mieszkaniowych.

Możemy wyłonić podstawowe etapy takiej inwestycji. Są nimi:

  • Ocena potencjalnego miejsca i możliwości zmian konstrukcyjnych,
  • Wykonanie projektu zagospodarowania i prac,
  • Wykonanie zabudowy wraz z ociepleniem.

Całość inwestycji zaczynamy od oceny możliwości jej wykonania. Chodzi o dostateczną ilość nie tylko metrów kwadratowych poddasza, ale również przestrzeni nad głowami mieszkańców. Warto takie oględziny wykonać z doświadczonym fachowcem lub projektantem-konstruktorem.

Ingerencja w strukturę poddasza tylko pod okiem fachowca

Jak wyjaśnia Sebastian Dułak z firmy Sedom Usługi Ogólnobudowlane, ingerencja w konstrukcję dachu przy zabudowie poddasza, może być konieczna, ale bywa niebezpieczna i może być przeprowadzona tylko pod okiem eksperta budowlanego. Fachowiec wskaże, które części więźby można usunąć i jak zastąpić je odpowiednimi wzmocnieniami. Chodzi głównie o rozpórki i podpory, które najczęściej przeszkadzają w planie wykonania pomieszczeń. Istotne jest również maksymalne dopuszczalne obciążenie stropu, które narzuci technologię prac budowlanych.

Przebudowa poddasza zgodnie z projektem zagospodarowania pomieszczeń

Profesjonalna firma budowlana świadcząca usługi przebudowy i zabudowy poddaszy wykona wszelkie prace, zarówno zgodnie z przyjętym projektem, jak i przepisami prawa budowlanego. Jest to o tyle trudne zadanie, że przestrzeń na poddaszu jest nieregularna i pełna różnych ograniczeń. Nie wszędzie bowiem możemy wykonać okno, czy ustawić meble. Ściany stawiamy tak, aby zamaskować stopy podporowe dachu. Nie mamy tutaj więc pełnej swobody. Łazienka, czy aneks kuchenny muszą mieć dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej, której rozmieszczenie na poddaszu ogranicza istniejąca w głównej części budynku instalacja. Pamiętać należy też o schodach, które również potrzebuje stosunkowo dużo miejsca ze względów bezpieczeństwa (odpowiednia wysokość).

Po odpowiedzialnym i przemyślanym zaplanowaniu zagospodarowania poddasza przechodzimy do prac wykonawczych. Musimy wybrać technologię wykonania ścian. Ze względu na niski ciężar i łatwość wykonania będą to najczęściej systemowe, suche zabudowy ścian. Będą one współgrały z ukośną i sufitową płytą, osadzoną na szkielecie dachu.

Poddasze musimy dobrze zaizolować

Bardzo dobrze w tej roli spisuje się wełna mineralna, a jeszcze lepiej piany natryskowe. Łazienka i kuchnia najlepiej wykończyć glazurą i terakotą. Całość prac musi być wykonana przez doświadczoną ekipę remontowo – budowlaną, aby wszelkie prace były wykonane poprawnie, służyło latami i cieszyło domowników. Wszystkie instalacje muszą być wykonane od podstaw, a przebudowy solidne i funkcjonalne.

Opracowanie:
Sulęczyno, al. Wojska Polskiego 22
tel. 505 086 707
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz