Artykuł sponsorowany

Zabiegi renowacji drewnianej podłogi

Zabiegi renowacji drewnianej podłogi

Drewniana podłoga to najbardziej elegancki oraz trwały sposób aranżacji podłoża w domu lub w biurze. Co kilka lub kilkanaście lat można ją jednak poddać zabiegowi renowacji, dzięki czemu będzie wyglądała jak nowa. Niektóre rozwiązania naprawcze pomogą odzyskać dawny blask także parkietom położonym na początku XX wieku – tych w starych kamienicach, willach czy dworkach. Zamiast zrywać drewnianą podłogę i kłaść panele, lepiej pomyśleć o zabiegach renowacji!

Kiedy zamówić renowację parkietu?

Renowacja lub konserwacja drewnianej podłogi pomaga przywrócić dawny blask nawet najstarszym powierzchniom. Zarówno drobne rysy i niewielkie ubytki, które powstają podczas codziennego intensywnego użytkowania – na przykład w biurach – jak i zmatowienie i odbarwienie widoczne na pierwszy rzut oka w przedwojennych mieszkaniach i domach mogą zostać naprawione. Wystarczy wezwać fachowców, takich jak Parkiet Serwis z Zielonej Góry, którzy doradzą, w jaki sposób najlepiej będzie w danym przypadku przeprowadzić konserwację podłóg. Do wyboru jest wiele metod, dających różne efekty, w tym: szlifowanie, cyklinowanie, olejowanie, lakierowanie.

Cyklinowanie podłogi

Cyklinowanie podłogi to podstawowy zabieg renowacji drewnianego parkietu. Potrzebny jest do niego specjalistyczny sprzęt – tzw. cyklinarka, wyposażona w odpowiedniej grubości tarcze ścierne. Kiedyś do tego celu służyły arkusze papieru ściernego, jednak był to sposób długi, żmudny i mniej dokładny, niż obecnie. Cyklinowanie parkietu ma na celu usunięcie powłoki lakierniczej i drobnych rys z powierzchni desek. Szybko i w widoczny sposób poprawia wygląd drewnianej podłogi, a także zwiększa jej odporność. W zależności od stopnia zniszczenia parkietu robi się to raz do nawet trzech razy przed położeniem specjalistycznych preparatów, takich jak lakier czy impregnat. Proces ten należy przeprowadzać raz na kilka lat. Jest to też dobry sposób na odnowienie starej i zniszczonej podłogi, której nie trzeba wymieniać z powodu ruchomych czy spróchniałych desek.

Szpachlowanie parkietu

Jeśli podczas cyklinowania parkietu ujawnią się pęknięcia czy ubytki, można je uzupełnić. W tym celu wykorzystywane są specjalne wypełniacze do drewna zmieszane z pyłem drzewnym pochodzącym ze szlifowania, które następnie nakłada się je równomiernie na daną powierzchnię. Po wyschnięciu i ewentualnym wyszlifowaniu danego miejsca, przystępuje się do lakierowania lub impregnacji.

Olejowanie drewna

Olejowanie parkietu to jedna z metod jego impregnacji. Dzięki temu podłoga nie tylko pięknie się błyszczy, ale staje się odporna na wilgoć i drobne uszkodzenia. Można go położyć na suchą, gładką i czystą powierzchnię drewnianą. Ten zabieg renowacji drewnianej podłogi również najlepiej jest wykonać po cyklinowaniu. Ważne jest, by zeszlifowana podłoga była dokładnie odkurzona i nie został na niej nawet najmniejszy pyłek. Dzięki temu olej będzie równomiernie się wchłaniał, co zapewni jednolity kolor i efekt końcowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz