Materiał Partnera

Zabiegi fizykoterapii po urazach

Zabiegi fizykoterapii po urazach

Fizykoterapia to jedna z najważniejszych odmian fizjoterapii - rehabilitacji medycznej. Podczas zabiegów fizykoterapii stosuje się zjawiska fizyczne, których najczęściej nie da się zauważyć gołym okiem. Prąd, magnetyzm, dźwięk, światło czy niska temperatura to jedne z wielu czynników, które pomagają na rehabilitowanie miejsc zmienionych przez urazy – złamania, skręcenia, nadwyrężenia stawów itp. – i uśmierzanie chronicznego bólu. Jakie zabiegi poprawiające komfort życia po urazach wykonywane są w ramach fizykoterapii?

Co to jest fizykoterapia?

Jak sama nazwa wskazuje, fizykoterapia to wykorzystanie zjawisk fizycznych w celach terapeutycznych. Jest wsparciem w rehabilitacji, szczególnie miejsc po urazach – złamaniach, nadwyrężeniach, skręceniach itp.

Fizykoterapeuci do swoich zabiegów wykorzystują zjawiska fizyczne pochodzące z natury i wywoływane przez urządzenia specjalistyczne. Mają wiele odmian: od elektroterapii, ultrasonoterapii, balneoterapii przez wykorzystanie laserów, temperatur, wody, aż po aerozoloterapię, magnoterapię i wiele innych.

Najpopularniejsze zabiegi to te wykonywane w polu magnetycznym, prądem i laserem oraz naświetlenia. W dodatku można je wykonywać w domowym zaciszu. Usługi takie świadczy Aleksandra Orysiak z FizjoFormy, dojeżdżająca do domu klienta – aby zaoszczędzić jego czas i wszystkie problemy związane z dotarciem na rehabilitację po urazie.

Pole magnetyczne

Zabiegi w polu magnetycznym są wykonywane za pomocą specjalistycznych urządzeń. Osoba rehabilitowana nie widzi, nie słyszy, ani często nie czuje (choć może pojawić się uczucie ciepła) jego działania. Świetnie sprawdza się w wielu chorobach – nie tylko po urazach, ale też w leczeniu zębów, zmniejszaniu bólu, przy wspieraniu układu odpornościowego i wielu innych.

Prąd

Elektrostymulacje mięśni przeprowadzane są za pomocą specjalnego urządzenia u osób z reumatyzmem, po urazach, w stanach zapalnych czy przy zwyrodnieniach. Można pobudzać dany obszar ciała za pomocą impulsów (tzw. galwanizacja) albo pobudzić tkanki do lepszego wchłaniania leku przez skórę (jonofereza).

Laser

Zabieg laseroterapii trwa 10 minut i wymaga specjalnego urządzenia oraz ochrony oczu osoby rehabilitowanej. Promieniowanie laserowe świetnie nadaje się m.in. do łagodzenia bólu po urazach. Naświetlanie laserem o różnej długości wiązki światła i czasie trwania zleca się szczególnie u osób po złamaniach, stłuczeniach, w bólach reumatoidalnych i po zmianach w kręgosłupie, a także z nerwobólem czy po przeciążeniach stawów. Laser świetnie radzi sobie z uszkodzeniami mechanicznymi, pozytywnie wpływając na gojenie się ran.

Światło

Zastosowanie w fizykoterapii promieni podczerwonych daje bardzo korzystne efekty w rehabilitacji po urazach, szczególnie po zwichnięciach i skręceniach. Eksponuje się na nie dany fragment ciała za pomocą specjalnej lampy – pacjent w tym czasie zakłada okulary ze specjalnym filtrem. Działa przeciwbólowo, rozluźniająco oraz przyspiesza procesy naprawcze.

Opracowanie:
Ciechanów, Gwardii Ludowej 8 lok. 7
tel. 501 616 954
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz