Materiał Partnera

Zabawa z plasteliną – doskonały sposób na wsparcie rozwoju motoryki dziecka

Zabawa z plasteliną – doskonały sposób na wsparcie rozwoju motoryki dziecka

Lepienie różnych figurek z plasteliny to jedna z najbardziej lubianych przez dzieci zabaw. Zabawy tego typu to nie tylko sposób na kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem, ale także wsparcie rozwoju jego motoryki. Zabawy plasteliną ćwiczą sprawność ruchową palców i dłoni i są wskazanie dzieciom już od pierwszego roku życia. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Wsparcie motoryki małej

Motoryka to najprościej rzecz ujmując sprawność ruchowa. Motoryka duża dotyczy ogólnej sprawności fizycznej, natomiast motoryka mała skupia się na sprawności dłoni i palców. Dużą motorykę wspiera się poprzez różnego rodzaju aktywność fizyczną, jak gra w piłkę czy bieganie, natomiast dla prawidłowego rozwoju motoryki małej niezbędne są zabawy plastyczne – rysowanie, kolorowanie, malowanie czy lepienie z plasteliny. Istnieją różne metody stymulowania małej motoryki w zabawach z plasteliną. Bez względu na to, na którą z nich się zdecydujemy, pamiętajmy, że bardzo ważne jest, aby nie wyręczać i nie pospieszać dziecka podczas zabawy. Trzeba pozwolić mu na kreatywność i wychodzenie z własną inicjatywą. Eksperymentowanie sprzyja zdobywaniu nowych umiejętności – zatem nie skupiajmy się na wykonaniu przez dziecko zadania, tylko pozwólmy mu samodzielnie poznawać właściwości i możliwości, jakie daje mu zabawa plasteliną.

Czy roczne dziecko może już bawić się plasteliną?

Wielu rodziców zastanawia się, w jakim wieku dzieci mogą zacząć bawić się plasteliną. Zabawy z plasteliną są wskazane już dla rocznych dzieci. Nie będą one w stanie zrobić jeszcze konkretnych figurek, ale na tym etapie rozwoju można już nauczyć je chwytania oburącz lub całą dłonią oraz regulowania siły nacisku. Pod nadzorem rodzica maluch może już nauczyć się toczyć kulki czy wałki z plasteliny.

Pamiętaj, że aby zabawa była bezpieczna, musi nadzorować ją dorosły. Nie bez znaczenia jest również jakość plasteliny, jakiej użyjecie do zabawy. Warto jest stawiać na produkty bezpieczne dla dzieci. W wysokiej jakości plastelinę możesz zaopatrzyć się m.in. w firmie El-Łuk w Toruniu.

Jak wspierać rozwój małej motoryki u starszych dzieci?

Dzieci powyżej 2 roku życia uwielbiają bawić się plasteliną i jest to dla nich zajęcie niezwykle rozwijające. Maluchy w tym wieku mają dobrze rozwiniętą wyobraźnię oraz powinny już poradzić sobie z tworzeniem prostych wzorów z plasteliny. Praca z plasteliną to świetny sposób na ćwiczenie zdolności manualnych. Takie zabawy to także doskonała okazja do rozpoczęcia nauki kolorów czy kształtów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz