Materiał Partnera

Zabawa klockami jako metoda nauki dziecka

Zabawa klockami jako metoda nauki dziecka

Klocki są zabawką znaną od wieków. Na rynku znajdziemy najróżniejsze ich rodzaje, ale niezrównaną popularnością cieszą się te drewniane. Wybierane są nie tylko ze względu na swój ekologiczny charakter, ale przede wszystkim z powodu walorów edukacyjnych, jakie daje zabawa nimi. Przyjrzyjmy się bliżej korzyściom płynącym z nowoczesnego rozwiązania, jakim jest klockologia.

Nauka i zabawa w jednym

Każdy rodzic i wychowawca wie, jak trudnym zadaniem jest edukacja dzieci. Każde jest inne i wymaga indywidualnego podejścia. Niektóre nie potrafią usiedzieć na miejscu i zabawę przedkładają nad czytanie bajek. Próby zmuszenia do czegokolwiek kończą się płaczem i złością, co nie jest przyjemne dla żadnej ze stron.

W pierwszych latach życia dziecka najskuteczniejsza jest nauka poprzez zabawę i właśnie takie metody powinny być powszechnie stosowane. Takie rozwiązanie oferuje Klockologia, polegająca na edukacji z wykorzystaniem klocków z drewna. To forma rozrywki, która uczy. Zaangażowanie w zabawę całej rodziny sprawia jednocześnie, że dziecko nie odczuje, że jest w jakikolwiek sposób edukowane, a mimo to przyswoi pewne wartości i umiejętności.

Pamiętajmy też, że proces uczenia wymaga czasu, wielu prób, powtarzania oraz utrwalania nim będziemy mogli uznać naukę za zakończoną. Wykorzystanie w tym celu zabawy  oraz zabawek edukacyjnych w zabawie zmniejszy presję i przyspieszy ten proces.

Kluczowe wartości i zdolności

Zestawy do zabawy w klockologię składają się z drewnianych klocków jednakowych wymiarów, co umożliwia ich kreatywne wykorzystanie. Jedynym ograniczeniem dla budujących jest ich własna wyobraźnia i liczba elementów.

Dzięki temu, że do zabawy wykorzystywane są klocki Jenga, dziecko uczy się koncentracji i precyzji – rozwijana jest motoryka ręki. Już samo oparcie zabawy na budowaniu różnego rodzaju konstrukcji prowadzi do rozwoju myślenia przestrzennego i logicznego myślenia, a przede wszystkim także samych umiejętności konstrukcyjnych.

Klockologia stworzona jest z myślą o zabawie w grupie, uczy więc współpracy. Drewniane klocki doskonale nadają się do przeprowadzania eksperymentów związanych z prawami fizyki, a liczenie elementów pozwala utrwalić formuły matematyczne.

Twórcy projektu klockologia nie tylko zapewniają rodzicom i wychowawcą narzędzia do zapewnienia dzieciom kreatywnego rozwoju, ale organizują również festiwale dla rodzin, gdzie najmłodsi mają szansę połączyć zabawę z edukacją na dużą skalę i towarzystwie wielu różnych osób. Zaletą klockologii jest to, że nie tylko dzieci uczą się poprzez zabawę, ale też dorośli mogą przypomnieć sobie dzieciństwo.

Opracowanie:
Grajewo, Mickiewicza 6E
tel. 86 261 00 41
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz