Materiał Partnera

Za co kochamy polskie morze?

Za co kochamy polskie morze?
Polska jest jednym z dziewięciu państw, które mają dostęp do Morza Bałtyckiego. Jego linia brzegowa wynosi ponad 8000 km i jest bardzo urozmaicona. Składają się na nią: wyspy, półwyspy, mierzeje, zatoki i zalewy. Co jeszcze sprawia, że nie tylko Polacy spędzają nad nim dużo czasu, zwłaszcza podczas urlopów? Poniżej przedstawiamy kilka cech, za które kochamy polskie morze.

Zachwycające krajobrazy i piaszczyste plaże

Mimo kapryśnej pogody, jaka panuje nad Morzem Bałtyckim, co roku nadmorskie miejscowości przeżywają oblężenie turystów z każdego zakątka kraju oraz zza granicy. Kto chociaż raz zobaczył polskie morze, na pewno myśli o kolejnych odwiedzinach. Bałtyk przyciąga najwięcej turystów w sezonie letnim (czerwiec-sierpień), ale zdarza się, że niektórzy pragną zobaczyć, jak wygląda morze chłodnym, zimowym porankiem.

Piękną scenerię stanowią nadmorskie wschody i zachody słońca. Warto wstać wcześnie rano, aby zachwycić się tym cudownym widokiem, zwłaszcza gdy plaże są jeszcze puste. To z kolei kolejny atrakcyjny aspekt przyciągający rzesze turystów. Bałtyckie plaże są doskonałym miejscem zabawy dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, którzy chętnie korzystają także z możliwości beztroskiego wylegiwania się na miękkim piasku.

Błyszczące bursztyny i pyszne ryby

Morze Bałtyckie kojarzy się również z muszelkami i bursztynami, które stanowią znakomitą pamiątkę ze spaceru po plaży. Będąc nad morzem nie sposób także nie spróbować smażonej ryby. W Bałtyku żyje wiele ich gatunków, m.in. flądry, dorsze, makrele, śledzie, łososie, sandacze czy szproty, wymieniając tylko te najpopularniejsze.

Dań rybnych można skosztować w restauracjach lub smażalniach, których w rejonach nadmorskich jest na pęczki. Warto jednak z rana udać się do któregoś z portów, gdzie codziennie jest okazja do zakupu świeżej ryby złowionej z kutra przez tutejszych rybaków. W takiej sytuacji możemy ją przyrządzić po swojemu – usmażyć, uwędzić lub ugotować na parze – wyjaśnia właściciel ośrodka wypoczynkowego Baltic Inn w Pogorzelicy.

Moc atrakcji turystycznych

Nad Morzem Bałtyckim – oprócz pięknych plaż i krajobrazów – znajdziemy wiele atrakcji turystycznych. W zależności od miejsca warto odwiedzić zabytkowe porty, mola, promenady lub jedną z 17 latarni morskich. Dużo do zaoferowania ma Słowiński Park Narodowy, w którym znajdują się m.in. wydmy ruchome, Muzeum Przyrodnicze czy latarnia morska Czołpino. Warto zwiedzić półwysep Westerplatte w Gdańsku, który jest symbolem wybuchu II wojny światowej, port bałtycki w Gdyni z zacumowanymi w nim pięknymi żaglowcami – Darem Pomorza oraz Darem Młodzieży, a także słynne molo w Sopocie, będące najdłuższym molem nad Morzem Bałtyckim, a to tylko cząstka atrakcji, które czekają na turystów nad polskim morzem. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz