Artykuł sponsorowany

Z jakimi problemami może pomóc specjalista neurologopeda? Centrum Terapii Mały Rycerz

Z jakimi problemami może pomóc specjalista neurologopeda? Centrum Terapii Mały Rycerz

Specjaliści z zakresu logopedii są powszechnie znani i często odwiedzani nawet przez najmłodszych pacjentów, jednak warto pamiętać, że jest to szeroka dziedzina, z której zostały wyróżnione specjalne działy. Dzięki takim specjalizacjom, jak neurologopedia osoby z bardziej skomplikowanymi problemami, także mogą uzyskać fachową pomoc. Kiedy trzeba wybrać się do neurologopedy w Centrum Terapii Mały Rycerz w Warszawie?

Neurologopedia — czym zajmuje się ta dziedzina?

Gdy zacznie się analizować specjalistów, do których można udać się z różnego typu problemami związanymi z mową lub aparatem mowy, okazuje się, że jest to rozległy dział nauki. W zależności od występującego kłopotu oraz jego okoliczności można znaleźć różnych specjalistów wywodzących się z logopedii, którzy zajmują się konkretnymi przypadłościami.

W ten sposób znaleźć można między innymi surdologopedię, która zajmuje się pracą z osobami z niedosłuchem, onkologopedię, konkretyzującą się w działaniu z osobami cierpiącymi na nowotwory, czy też balbutologopedię, czyli dział zajmujący się jąkaniem.

Jak wyjaśnia nam jeden z pracowników Centrum Terapii Mały Rycerz, działającego w Warszawie:

Neurologopedia to kolejny dział, który specjalizuje się w pracy z pacjentami, którzy zmagają się z problemami w komunikacji oraz zaburzeniami mowy, które mają swoje podłoże w opóźnieniu lub uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego.

Neurologopeda na podstawie obserwacji i badania mowy, a także poszczególnych funkcji poznawczych zajmuje się wystawieniem diagnozy, a także terapią zaburzeń mowy. Również w tej dziedzinie można wyróżnić specjalistów, którzy działają w konkretnych obszarach i specjalizują się w pracy z określoną grupą pacjentów.

Kiedy zabrać dziecko do neurologpedy?

Na konsultację neurologopedyczną warto wybrać się, gdy dziecko jest z tzw. grupy ryzyka. Może to oznaczać zagrożoną ciąże, wcześniaka, czy też sytuacje, gdy dziecko było karmione sondą lub spędziło dłuższy czas w inkubatorze. W takim przypadku najlepiej nawet profilaktycznie przeprowadzić badania i obserwacje, by wykluczyć ewentualne problemy w późniejszym czasie. Dobrze jest wybrać miejsce, takie jak Centrum Terapii Mały Rycerz, które specjalizuje się w pracy z najmłodszymi.

Wśród sygnałów do odwiedzenia neurologopedy można wymienić:

  • nadmierne ślinienie się dziecka, połączone z często lub ciągle otwartą buzią i kłopotami z oddychaniem przez nos;

  • brak nawiązywania podstawowych interakcji z otoczeniem w momencie, gdy powinny już takie występować;

  • problem z jedzeniem, odmawianie spożywania poszczególnych konsystencji pokarmów.

Do specjalisty warto zabrać także malucha, który ma zdiagnozowane lub występuje podejrzenie występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu, zespołu Aspergera, czy też wad genetycznych.

Opracowanie:
Warszawa, Kondratowicza 4
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz