Materiał Partnera

Z jakimi kosztami wiąże się klimatyzacja w domu i mieszkaniu?

Z jakimi kosztami wiąże się klimatyzacja w domu i mieszkaniu?

Najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach we wnętrzach domów i mieszkań jest klimatyzacja. Temperatury sięgające, chociażby 30 stopni to nic dobrego dla wielu osób - wtedy zbawieniem okazują się systemy klimatyzatorów. Z całą pewnością podnoszą komfort życia codziennego. Co ciekawe, klimatyzator znajdzie także zastosowanie podczas zimy, gdyż nadaje się do ogrzewania poszczególnych pomieszczeń. W dzisiejszy artykule skupimy się na tym, ile kosztuje klimatyzacja.

Jak działa klimatyzator?

Skład klimatyzator jest dość prosty, gdyż składa się on z parownika, skraplacza, wentylatorów, sprężarki oraz zaworu rozprężnego. Czynnik chłodzący klimatyzatora krąży pomiędzy parownikiem i skraplaczem. W tym pierwszym odbierane jest ciepło z pomieszczenia, następnie chłodne powietrze transportowane jest do skraplacza, a następnie trafia do pomieszczenia.

Natomiast zawór rozprężny i sprężarka umożliwiają przejście czynnika chłodzącego w fazę ciekłą lub gazową. Aby zaszedł proces parowania, z pomieszczenia odbierane jest ciepło, a podczas procesu skraplania jest ono wydzielane poza budynek. W klimatyzatorach SPLIT elementy powodujące najwięcej hałasu, czyli skraplacz, sprężarka i zawór zostają wyprowadzone do jednostki zewnętrznej. W pomieszczeniu pozostają tylko parownik i wentylator.

Podejmując decyzję o klimatyzacji, warto wybrać do tego solidną firmę, np. Mezon, która od A do Z wszystkim się zajmie, a my będziemy spokojni, że wszystko będzie tak, jak tego zapragnęliśmy.

Z jakimi kosztami wiąże się klimatyzacja w domu i mieszkaniu?

Pierwsze koszta, jakie jesteśmy zmuszeni ponieść to sam zakup naszego bohatera - klimatyzatora oraz konieczny osprzęt. Tradycyjne (podstawowe) urządzenia o mocy chłodniczej 3,5kW to koszt około 1500-2500 zł (świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach o powierzchni 25 metrów kwadratowych).

Jednak bez problemu znajdziemy także urządzenia o dużo większej mocy (nawet 5kW) w cenie delikatnej przekraczającej 2000 zł. Jeżeli chcemy kupić bardziej profesjonalny klimatyzator (np. umożliwiający jednoczesne chłodzenie kilku pomieszczeń) to musimy się liczyć z wydatkiem przekraczającym 4000 zł.

Musimy wspomnieć także o tym, że znajdziemy także dużo tańsze urządzenia (poniżej 1000 zł). Bez żadnych problemów znajdziemy je w ofertach polskich sklepów budowlanych, jednakże musimy się liczyć z tym, że ich moc będzie dużo niższa, przez co nadają się do ogrzewania niewielkich pomieszczeń.

Podsumowując, jak widzimy, podjęcie decyzji o montażu klimatyzacji wiąże się z kosztami, a jak wysokimi - to już jest zależne od tego, na jaki model się zdecydujemy. Niezaprzeczalnie przed podjęciem ostatecznego wyboru, warto rozważyć kilka opcji, aby móc wybrać tę najlepszą.

Opracowanie:
Plewiska, Południowa 3
tel. 61 810 11 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz