Artykuł sponsorowany

Z jakimi informacjami na temat nadzoru inwestorskiego warto się zapoznać?

Z jakimi informacjami na temat nadzoru inwestorskiego warto się zapoznać?
Choć wszelkiego rodzaju czynności kontrolne związane ze wznoszeniem nowych konstrukcji kojarzą się przede wszystkim z nadzorem budowlanym, to warto wiedzieć, że w pewnych przypadkach wymagane jest również przeprowadzenie nadzoru inwestorskiego. Ze względu na ogromną odpowiedzialność zadanie to powierzyć można jedynie specjalistom, posiadającym odpowiednie uprawnienia. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Nadzór inwestorski, czyli co?


Z pewnością warto zacząć od tego, iż pojęcie nadzoru inwestorskiego określone jest przepisami obowiązującego prawa budowlanego, a szczegółowe zapisy na ten temat można znaleźć w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 roku. To właśnie one opisują, że w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi ustawodawca co do zasady zaleca powierzenie nadzoru nad wykonaniem robót osobie o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych. Ta osoba to oczywiście nikt inny niż inspektor nadzoru inwestorskiego, którego usługi można znaleźć m.in. w firmie Architekt IARP prowadzonej przez Huberta Zalewskiego.
Nadzór taki może zostać ustanowiony prywatnie przez samego inwestora, któremu zależy m.in. na stałej kontroli przebiegających procesów konstrukcyjnych. Jeżeli jednak specyfikacja samego obiektu wyczerpuje wyznaczniki określone prawem, to w taki sytuacji konieczność zorganizowania nadzoru stanowi nie prawo, a obowiązek. Taki obrót sprawy dotyczy również kwestii związanych z wpływem powstającego obiektu budowlanego na środowisko naturalne. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Jakie są najważniejsze obowiązki inspektora?


Inspektor nadzoru inwestorskiego każdorazowo musi zmierzyć się z wykonaniem ważnych z punktu widzenia procesu budowlanego obowiązków. Wśród setek koniecznych do podjęcia decyzji, da się jednak wyróżnić te o znaczeniu strategicznym. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, iż inspektor reprezentuje inwestora na placu budowy poprzez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem, a także z przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej. Specjalista odpowiada także za sprawdzanie jakości wykonywanych robót budowlanych i wykorzystywanych na ich potrzeby materiałów.

Jak podkreślają pracownicy firmy Architekt IARP, inspektor dodatkowo odpowiada za odbiór robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających, uczestniczy w próbach oraz odbiorach technicznych instalacji i przewodów kominowych, a także przygotowuje odbiór gotowych obiektów budowlanych. Do obowiązków należą także kwestie związane z potwierdzeniem faktycznie wykonanych robót oraz usuniętych wad. W zależności od indywidualnych ustaleń z inwestorem inspektor może zająć się kontrolowaniem rozliczania budowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz