Artykuł sponsorowany

Z jakimi informacjami na temat darowizny warto się zapoznać?

Z jakimi informacjami na temat darowizny warto się zapoznać?
Darowizna to nic innego niż umowa, której treść mówi o tym, że darczyńca przekazuje na rzecz obdarowanego konkretny przedmiot. Podstawowa różnica pomiędzy spadkiem a darowizną polega na tym, iż przedmiot umowy staje się własnością osoby obdarowanej w chwili podpisania dokumentu. W zdecydowanej większości przypadków, aby dokonać darowizny, niezbędne taje się stworzenie aktu notarialnego. Co warto wiedzieć?

Co może stanowić przedmiot darowizny?


Przepisy obowiązującego prawa nie narzucają w tym przypadku żadnych ograniczeń lub obostrzeń. Co do zasady  darczyńca może przekazać drugiej osobie de facto wszystko. Mowa tutaj zarówno o przeniesieniu prawa własności na nieruchomość lub np. samochód, jak i przekazaniu określonej sumy pieniędzy. Jako darowiznę traktuje się również zwolnienie kogoś z długu. Choć oficjalnie istnieje wymóg, że oświadczenie darczyńcy o przekazaniu konkretnej rzeczy powinno być dokonane w formie aktu notarialnego, to warto wiedzieć o tym, że nie jest to wymóg bezwzględny.

Jeżeli darczyńca chce np. przekazać określoną sumę pieniędzy i spełni przyrzeczone świadczenie bez dopełniania jakichkolwiek formalności przed notariuszem, to z prawnego punktu widzenia  taka umowa jak najbardziej jest ważna. Dobra materialne lub niematerialne przechodzą na własność obdarowanego z chwilą zawarcia umowy. Strony mogą jednak zadecydować o tym, iż stanie się to w późniejszym terminie. Konkretna data musi znaleźć się w treści umowy. O czym jeszcze trzeba wiedzieć?

Kiedy akt notarialny jest niezbędny?


Pomimo tego, że istnieje pewna grupa czynności, które nie wymagają poświadczenia notarialnego, to nie należy wychodzić z założenia, iż w ten sposób można załatwić każdą sprawę. Dla niektórych przedmiotów darowizny zachowanie formy aktu notarialnego jest absolutnie niezbędne. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o nieruchomościach, przedsiębiorstwach czy spółdzielczych własnościowych prawach do lokali. W wymienionych przypadkach strony muszą zadbać o zorganizowanie wizyty u notariusza. Aby wszystkie formalności zostały przygotowane jak najsprawniej, warto skorzystać z oferty przygotowanej przez specjalistów z kancelarii notarialnej, którą prowadzi Karolina Ociepa-Szostek.

Z pewnością warto wspomnieć o charakterystycznej dla spraw o darowiznę ważnej ciekawostce. W momencie podpisania umowy, darowizna zobowiązuje obdarowanego do wdzięczności. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia, skoro mówimy jednak o uczuciu dość subiektywnym? Na osobie obdarowanej spoczywa obowiązek pomocy darczyńcy, gdy ten znajdzie się w niedostatku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz