Materiał Partnera

Z jakimi chorobami oczu najczęściej zmagają się dorosłe osoby?

Z jakimi chorobami oczu najczęściej zmagają się dorosłe osoby?

Z początku drobne problemy ze wzrokiem mogą przerodzić się w choroby oczu. Lekceważenie pierwszych objawów często ma fatalne skutki. W skrajnych sytuacjach brak leczenia prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Dlatego też warto regularnie odwiedzać gabinet okulistyczny. Przydatna jest także wiedza o najczęstszych chorobach atakujących oczy dorosłych osób. Do tej grupy należą trzy groźne dolegliwości.

Niebezpieczne schorzenie oczu

Regularne wizyty kontrolne u okulisty pozwalają odkryć chorobę już na wczesnym etapie jej rozwoju. To bardzo ważna kwestia w przypadku pierwszej z najczęstszych chorób, czyli jaskry. Nie jest to jedno schorzenie a klika jednostek chorobowych powodujących zanik nerwów wzrokowych. To z kolej prowadzi, co całkowitej utraty wzroku. Najpowszechniejszą odmianą choroby jest jaskra pierwotna otwartego kąta. Jest związana z zburzeniami przepływu cieczy wodnistej pomiędzy oczami a naczyniami krwionośnymi. Ciecz zatrzymuje się w oku i podwyższa ciśnienie wewnątrz gałki. Objawy jaskry to zwężenie pola widzenia, światłowstręt, widzenie mroczków, łzawienie oczu. W najcięższych przypadkach pojawiają się wymioty, bóle brzucha, zaburzenia widzenia, bóle głowy.

Z jakimi dolegliwościami walczy specjalista chorób oczu?

Sukces leczenia w dużej mierze zależy od szybkiej i celnej diagnostyki chorób oczu. Kuracja rozpoczęta we wczesnym stadium jest znacznie skuteczniejsza. Jest to doskonale widoczne na przykładzie zaćmy. Schorzenie nazywane też kataraktą to wrodzone lub nabyte zmętnienie soczewki oka. Przyczyną mogą być urazy i zapalenia oka, ale zazwyczaj rozwija się tak zwana zaćma starcza. Atakuje w około 60 roku życia, powodują ją starzenie się organizmu i zaburzenia metabolizmu. Soczewka oka traci elastyczność i przezroczystość, do wnętrza gałki wpada coraz mniej światła. To przekłada się na charakterystyczne objawy, zmianę koloru źrenicy, zburzenia ostrości widzenia, obserwowanie mętnego obrazu. Zaniedbanie leczenia oczu doprowadzi do całkowitej utraty wzroku.

Katarakta nie jest jedyną chorobą oczu występującą u starszych osób. Na ostatnią z najczęstszych cierpi wiele kobiet i mężczyzn a część nawet o tym nie wie. Ową dolegliwością jest zwyrodnienie plamki żółtej, czy też AMD. Pojawia w wyniku zaburzenia metabolizmu w komórkach plamki żółtej.  Objawy opisywane przez specjalistkę z Gabinetu okulistycznego Oculus to:

  • zniekształcenie widzianego obrazu, pofalowane linie,
  • czarna lub szara plama w polu widzenia,
  • zamazany obraz, zaburzenia kontrastu,
  • wrażenie blaknięcia kolorów.
Pierwsze symptomy zwyrodnienia plamki żółtej mogą łatwo umknąć uwadze chorej osoby. Da się je zauważyć patrząc tylko jednym okiem. W związku z tym osoby po 50 roku życia powinny regularnie odwiedzać okulistę.
Opracowanie:
Krynica-Zdrój, marsz. Piłsudskiego 7
tel. 530 448 898
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz