Artykuł sponsorowany

Z jakimi charakterystycznymi zupami jest kojarzona Polska przez turystów?

Z jakimi charakterystycznymi zupami jest kojarzona Polska przez turystów?

Polskie zupy są uwielbiane zarówno przez rodaków, jak i zagranicznych gości. Niektóre przepisy można nazwać wręcz dziedzictwem kulturowym, a ich smak jest kojarzony tylko i wyłącznie z naszym krajem. Często robi się je ze składników, dostępnych tylko w środkowej Europie, dlatego Azjaci czy Amerykańcy nie mogą pozwolić sobie na ich gotowanie w domowych warunkach. Które zupy są najbardziej popularne wśród turystów z innych państw?

Polskie zupy uwielbiane przez turystów

Zupa jest posiłkiem dobrym zarówno na duży, jak i mały głód – w zależności od zawartych w niej składników. Turyści lubią zarówno te lekkie, jak i treściwe. Do najpopularniejszych zup można zaliczyć przede wszystkim:

  • Ogórkowa – poza krajami starosłowiańskimi, mało które państwa znają kiszone ogórki. Nawet jeśli są one dostępne w zagranicznych sklepach, zwykle nie spożywa się ich na taką skalę, jak w Polsce, gdzie mają one szerokie zastosowanie. Zupa ogórkowa jest lekko kwaskowa, z charakterystycznym świeżym posmakiem koperku.
  • Pomidorowa – obecnie doprawia się ją odrobiną bazylii i oregano, co kojarzy się z Włochami. Jednak tradycyjna pomidorowa jest przygotowywana na bazie wyłącznie rodzimych składników. W smaku powinna być lekko słodkawa, podawana z makaronem lub ryżem.
  • Grochówka – zupa bardzo sycąca, często nazywana zupą wojskową, gdyż właśnie tam powszechnie się ją serwuje. Gotowana na bazie grochu, ziemniaków i wędzonki.
  • Grzybowa – grzyby leśne takiej, jak czarne łebki czy borowiki są naszym sekretnym składnikiem. Ich występowanie ogranicza się bowiem tylko do niektórych europejskich terenów – w tym Polski.
  • Żurek – podobnie jak grochowa jest bardzo treściwy. Gotowany z wędzonką i kiełbasą, tradycyjnie podawany w wydrążonym chlebie.

Wszystkie te zupy można przygotować w domu z ogólnodostępnych w polskich sklepach składników. Jeśli jednak chcesz zabrać swoich gości do restauracji, tradycyjne polskie zupy można zjeść w Karczmie Polskiej Pod Kogutem, która posiada swoje punkty restauracyjne w Szczecinie i Świnoujściu. 

Jakich przypraw używają polscy kucharze?

Oprócz głównych składników, dużą rolę odgrywają również staranie wyselekcjonowane przyprawy i zioła. Pierwszym z nich jest jałowiec, który od setek lat tradycyjnie zbierano w lesie. Jego granatowoczarne jagody są doskonale do dziczyzny. Estragon, choć kojarzony głównie z Francją, w Polsce był stosowany już w XVI wieku! Oprócz tego kuchnia polska jest obfita w lubczyk, kminek, cząber, majeranek oraz klasyczne przyprawy – sól i pieprz. Rodzime zupy mają umiarkowaną pikantność. Nie są tak ostre, jak dania meksykańskie czy wschodnioazjatyckie, ale cechują się wyrazistym i intensywnym smakiem.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz