Artykuł sponsorowany

Z jakiego drewna wykonuje się schody wewnętrzne? — Zakład Stolarski Szymoniak

Z jakiego drewna wykonuje się schody wewnętrzne? — Zakład Stolarski Szymoniak
Schody w domu są zazwyczaj dość mocno eksploatowane. Dlatego wykonuje się je wyłącznie z drzew liściastych, które mają lepsze właściwości fizyczne. Które gatunki polskich drzew są chętnie wykorzystywane do budowy schodów? Z pomocą Zakładu Stolarskiego Szymoniak analizujemy najpopularniejsze materiały, z których robi się schody drewniane.

Schody dębowe

Dąb to prawdziwy arystokrata wśród rodzimych gatunków drzew. Po ścięciu z czasem ciemnieje, przybierając miodowy lub ciemno-brązowy kolor, dzięki czemu znacząco wyróżnia się na tle innych rodzajów drewna. Jego walory estetyczne idą w parze z właściwościami fizycznymi. Schody z dębiny wykonane w firmie Szymoniak będą bardzo twarde, dlatego ich użytkownicy nie muszą się przejmować uszkodzeniami mechanicznymi w postaci zarysowań, czy wgnieceń. Dąb jest również odporny na ścieranie, więc schody odpowiednio konserwowane będą nam służyć wiele dziesiątek lat. Taki komfort jest niestety kosztowny, bo dąb to najdroższy surowiec spośród wszystkich polskich gatunków drzew.

Schody jesionowe

Jesion jest dużo tańszy od dębu, ale pod względem właściwości fizycznych kompletnie mu nie ustępuje. Specjalista z Zakładu Stolarskiego Szymoniak zwraca uwagę, że:

Ciemna odmiana jesionu jest nawet twardsza od dębiny. Występuje w zabarwieniach od jasnożółtego do jasnobrązowego. Drewno otrzymuje się z młodych drzew, które nie posiadają wyraźnie zarysowanej granicy pomiędzy bielem a twardzielem. Cechą charakterystyczną jesionu jest piękna faktura z wyraźnie zarysowanymi słojami. Schody wykonane z tego materiału dobrze się barwi bejcą na dowolny kolor. Najczęściej jednak nasi klienci decydują się na bielenie, które przy tym gatunku prezentuje się bardzo estetycznie.

Dużym plusem jesionu jest też jego wyjątkowo gładka struktura, którą można łatwo wypolerować. Jeśli zaś chodzi o wady, to należy wspomnieć o małej odporności tego drewna na wilgoć. Problem ten można jednak łatwo wyeliminować, stosując odpowiednie impregnaty.

Schody bukowe

Jeśli zaplanowaliśmy mniejszy budżet na schody, to warto poważnie zainteresować się konstrukcją wykonaną z buku. Jest on tańszy w porównaniu do innych odmian drewna wykorzystywanych do budowy schodów. Niższa cena przekłada się na nieco gorsze właściwości tego materiału. Buk jest już mniej odporny na ścieranie, więc nie zaleca się chodzić po stopniach w twardym obuwiu. Trzeba go też częściej lakierować specjalnymi preparatami, aby zachowały jak najdłużej swoje walory użytkowe i estetyczne. Pod względem wyglądu buk prezentuje się za to bardzo dobrze. Ma jasny kolor, który łatwo można zabarwić zarówno na biało, jak i na ciemniejsze odcienie. Jego słoje są mniej widoczne, więc tworzy bardziej jednolitą strukturę.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz