Artykuł sponsorowany

Z jakich półproduktów korzystają cukiernicy?

Z jakich półproduktów korzystają cukiernicy?

Półprodukty cukiernicze wykonane są z surowców cukierniczych, nie stanowią jednak gotowych wyrobów. Wykorzystuje się je do przekładania, nadziewania czy dekorowania ciast i tortów. Do półproduktów cukierniczych możemy zaliczyć różnego rodzaju masy, kremy, glazury czy przetwory owocowe. Czym się charakteryzują i w jaki sposób można wykorzystać poszczególne półprodukty cukiernicze?

Cukiernictwo to niewątpliwie słodki biznes. Dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju półproduktów ciasta i torty nie tylko doskonale smakują, ale również pięknie wyglądają. Jakie półprodukty są najczęściej używane w cukiernictwie?

Masy i kremy cukiernicze

Wiele ciast składa się z masy cukierniczej. Serniki, makowce, rogale czy marcepany nie powstałyby bez odpowiednich półproduktów. Przygotowuje się je z odpowiednio utartych surowców, takich jak mak, ser czy orzechy. Do zmielonych produktów dodaje się cukier oraz surowce dodające smaku. Charakteryzują się jednolitą konsystencją.

Kremy można przygotowywać zarówno na zimno jak i na ciepło. Krem na zimno to na przykład krem z bitej śmietany, służący głównie do przekładania warstw tortów. Kremy powstające na gorąco są bardziej nietrwałe i służą przede wszystkim do łączenia elementów lub dekorowania ciast lub ciastek.

Przetwory owocowe

Różnego rodzaju przetwory owocowe używa się do nadziewania ciasteczek, mogą również służyć do dekorowania tortów. Wypełnia się nimi ciastka lub używa do dekoracji. Do podstawowych przetworów owocowych używanych w cukiernictwie możemy zaliczyć wszelkiego rodzaju dżemy, marmolady, owoce kandyzowane czy konserwowane w syropie cukrowym. Często używanym składnikiem jest na przykład skórka pomarańczowa.

Pomady i glazury

Pomady służą do dekorowania oraz wypełniania na przykład wafelków. Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje pomad: mleczną oraz wodną. Pomadę mleczną stosuje się jako wypełnienie cukierków lub czekoladek, może również służyć do dekorowania ciast. Swoją aksamitną konsystencję zawdzięcza dodaniu pełnego mleka – pomada mleczna to na przykład popularny kajmak.

Pomada wodna wyjęta prosto z opakowania nie nadaje się do użycia. Należy ją podgrzać w kąpieli wodnej oraz rozcieńczyć wodą. Jej białą barwę można regulować w zależności od ilości wody, którą dodamy, nie ma również przeszkód, by gotową pomadę barwić lub aromatyzować. Firma Holger Group Food z Poznania oferuje również pomadę wodną gotową do użycia. Rozcieńczoną pomadę wodną, czyli glazurę, wykorzystuje się do dekorowania babek, drożdżówek czy pączków, zarówno metodami tradycyjnymi, jak i mechanicznymi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz