Materiał Partnera

Z jakich narzędzi korzystają elektrycy?

Z jakich narzędzi korzystają elektrycy?

Elektryk to specjalista, który posiada uprawnienia związane z szeroko pojętymi instalacjami elektrycznymi. Wykonywane przez niego czynności wymagają stałego dostępu do różnego rodzaju sprzętu. Narzędzia dla elektryka pozwalają na sprawniejsze i bezpieczniejsze wykonywanie powierzonych zadań: począwszy od tworzenia instalacji elektrycznej, poprzez dokonywanie wszelkich napraw, a skończywszy na wykonywaniu przeglądów technicznych. Jaki sprzęt jest mu zatem niezbędny? Sprawdzamy.

Elektryk to bardzo odpowiedzialny zawód, w którym pracownik ma styczność z prądem. Dlatego w pracy wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt, który zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo podczas wykonywanych czynności. Narzędzia dla elektryka to elementy zaprojektowane z myślą o korzystaniu z nich w trudnych warunkach. Warto bowiem mieć świadomość, że wszystkie nożyce, szczypce czy klucze będą odpowiednie do pracy w bezpośrednim kontakcie z prądem.

Wskaźniki napięcia

Wskaźniki napięcia to narzędzia dla elektryka, które wykorzystywane są w codziennej pracy. Pozwalają na precyzyjne pomiary nie tylko napięcia, ale również częstotliwości oraz rezystancji. Dobrej jakości wskaźniki mają także wiele funkcji dodatkowych, np. możliwość „zamrożenia” pomiarów za pomocą specjalnego przycisku.

Wkrętaki izolowane

Montaż instalacji elektrycznej, naprawa urządzeń itp. wymaga sięgnięcia po wkrętaki. Nie mogą to być jednak standardowe narzędzia, lecz izolowane. Pokrywa się je specjalną izolacją, która pozwala na pracę pod napięciem nawet do 1000 V. Zapewnia to bezpieczeństwo podczas realizacji zleceń.

Ściągacze izolacji

Ściągacze izolacji to narzędzia dla elektryka, które przeznaczone są do usuwania izolacji z przewodów. - Szczególnie polecane są automatyczne ściągacze izolacji, które usprawniają pracę – wyjaśnia pracownik sklepu Rocart.pl. Warto także zwrócić uwagę na parametry takiego sprzętu. Istotną rolę może odgrywać m.in. przekrój klingi bocznej, ustawiany ogranicznik, uchwyt z elementem mocującym – dodaje.

Izolowane szczypce płaskie

Szczypce płaskie (tzw. kombinerki) także powinny być izolowane. Dzięki temu zapewnią bezpieczną pracę nawet pod napięciem 1000 V. Wybierając tego typu narzędzia dla elektryka, warto zwrócić uwagę na ich długość oraz ergonomię.

Narzędzia dla elektryka – tylko renomowane firmy?

Bezpieczeństwo pracy odgrywa istotną rolę, dlatego narzędzia dla elektryka powinny pochodzić od sprawdzonych producentów. Wybierając akcesoria, warto zwrócić uwagę na liderów w branży – takie marki jak np. Yato, Schünke & Bockmühl, Knipex.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz