Artykuł sponsorowany

Z jakich materiałów wytwarza się nowoczesne formy wtryskowe?

Z jakich materiałów wytwarza się nowoczesne formy wtryskowe?
Formy wtryskowe należą do grupy narzędzi precyzyjnych i stanowią jeden z najważniejszych elementów linii technologicznych przeznaczonych do produkcji masowej. To dzięki nim konkretny produkt np. z tworzywa sztucznego lub gumy może nabrać określonego kształtu. Aby tak się jednak stało, sama forma musi zostać zaprojektowana z troską o najdrobniejszy nawet detal i wykonana z materiałów umożliwiających jej wielokrotne wykorzystanie. Co warto wiedzieć na ten temat?

Uniwersalne wykorzystanie stali


Materiałem, który cieszy się zdecydowanie największym uznaniem ze strony producentów form wtryskowych, jest oczywiście stal. Aczkolwiek, aby osiągnąć doskonałe rezultaty w zakresie uzyskiwanej precyzji, stosuje się różne jej odmiany. O czym konkretnie mowa? W pierwszej kolejności warto wspomnieć tutaj o stali węglowej, z której wykonuje się korpus formy. Charakteryzuje się bardzo dobrą obrabialnością i wysoką wytrzymałością. Niestety nieco do życzenia pozostawia jej twardość, dlatego też nie wykonuje się z niej wstawek formujących.

Oprawy wkładów formujących wytwarza się ze stali o twardości wynoszącej około 30 HRC. Zwiększona zawartość siarki w tego typu stopach doskonale wpływa na obróbkę skrawania, co ma oczywiście ogromne znacznie podczas kształtowania kieszeni pod wstawki formujące oraz wiercenia otworów układu chłodzenia i wypychaczy. Stal taka nie nadaje się jednak do obróbki elektroerozyjnej, co zmniejsza zakres jej wykorzystania. Co jeszcze warto wiedzieć?

Dlaczego dobór stopu jest tak istotny?


Podczas projektowania formy wtryskowej dobranie odpowiedniego materiału pełni funkcję absolutnie kluczową, ponieważ powierzchnia robocza narzędzia ma decydujący wpływ na efekt estetyczny wypraski oraz jej dokładność. Dlatego też bardzo często swoje zastosowanie w tej dziedzinie znajduje stal narzędziowa do pracy na gorąco. Wyróżnia ją niska skłonność do powstawania pęknięć hartowanych, a także doskonała wytrzymałość mechaniczna w zakresie temperaturowym do 600 stopni Celsjusza. Dodatki pierwiastków takich jak m.in. chrom oraz krzem zwiększają również odporność zmęczeniową materiału. Obecność wanadu zaś zapobiega powstawaniu erozji.

Zaprojektowanie formy wtryskowej, która będzie służyła przez lata w zakładzie produkcyjnym to skomplikowany i przede wszystkim wieloetapowy proces, wymagający technicznego podejścia. Jego zrealizowaniem mogą zająć się jedynie doświadczeni specjaliści, do których z pewnością zalicza się firma Apaform. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne warunki współpracy, ale także na indywidualne podejście do każdego zlecenia. Wykwalifikowana kadra pracownicza zajmie się stworzeniem form wtryskowych do gumy, do metalu oraz do tworzyw sztucznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz