Materiał Partnera

Z jakich materiałów wykonuje się sauny?

Z jakich materiałów wykonuje się sauny?

Sauna to doskonały sposób na relaks i poprawę samopoczucia, skuteczne wsparcie w odchudzaniu oraz kompleksowa pomoc dla organizmu, który potrzebuje wzmocnienia i regeneracji. Nic więc dziwnego, że nie tylko chętnie korzystamy z saun publicznych, ale coraz częściej decydujemy się na budowę własnej, domowej kabiny. Jakie materiały warto wykorzystać w tym celu?

Budowa i działanie sauny

Zanim dokładniej przyjrzymy się materiałom, z których wykonuje się kabiny saun, warto najpierw zastanowić się nad działaniem i budową takiego obiektu. Sauny mogą być konstrukcjami wolnostojącymi, ale najczęściej adaptuje się na nie istniejące pomieszczenia, np. łazienki. Sekret korzystnego wpływu kąpieli w saunie na organizm polega na poddaniu ciała działaniu wysokiej temperatury, która generowana jest przy pomocy pieca i rozgrzanych kamieni. Warto w tym miejscu rozróżnić saunę fińską, gdzie temperatura może przekraczać nawet 100 stopni Celsjusza przy stosunkowo niskiej, bo nieprzekraczającej 20% wilgotności, od łaźni parowej, w której temperatura oscyluje w granicach 40 stopni Celsjusza, ale już wilgotność wynosi 100%. Te różnice determinują możliwości projektowania obu przybytków. O ile bowiem w łaźniach parowych trzeba stosować materiały o wysokiej odporności na działanie wilgoci, takie jak ceramika czy kamień naturalny, to już w suchej saunie doskonale sprawdza się drewno.

Najlepsze materiały do kabiny

Tradycyjnie sauny fińskie wykonuje się z drewna. Jest ono bowiem materiałem naturalnym i oddychającym, a odpowiednio dobrane gatunki są odporne na trudne warunki, w tym na zmienne temperatury i wilgoć.

W konstrukcji ścian sauny idealnie sprawdzają się drzewa iglaste, np. skandynawski świerk, ale może to być również aromatyczny cedr, efektowna jodła kanadyjska, osika bądź lipa. - Wymienia ekspert z firmy SF Sauny Piotr Jankowski. - Jeśli natomiast chodzi o konstrukcję elementów wyposażenia sauny, w tym ławek, zagłówków i oparć, to należy tu sięgnąć po gatunki, które nagrzewają się w mniejszym stopniu. Może to być afrykańskie abachi bądź drewno termowane, czyli odpowiednio modyfikowane. Wspomniane elementy wykonuje się również z osiki i lipy.

Należy jednak zaznaczyć, że sauna to nie tylko drewno. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się uzupełnienie projektu innymi materiałami, zwłaszcza szkłem, które doskonale sprawdzi się jako ozdoba drzwi do sauny. Podłoga może być natomiast ceramiczna, jednak umieszcza się na niej drewnianą kratkę. Tak zaprojektowana sauna będzie wygodna i bezpieczna w użytkowaniu, a do tego stanie się również ozdobą domu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz