Materiał Partnera

Z jakich elementów zbudowane są wózki widłowe?

Z jakich elementów zbudowane są wózki widłowe?

Wózki widłowe to podstawowe wyposażenie każdego magazynu - nawet tego o niewielkich rozmiarach. Wózek widłowy dzięki swojej budowie i funkcjonalności ułatwia przemieszczanie towarów oraz załadunek i rozładunek dostaw bezpośrednio z ciężarówki. Zbudowany jest z wielu różnorodnych części, które pozwalają na podnoszenie i przewożenie ciężkich przedmiotów. Przedstawiamy z jakich elementów budowane są wózki widłowe?


Główne elementy budowy wózka widłowego

Każdy wózek widłowy niezależnie od rodzaju oraz producenta, powinien posiadać pewne stałe elementy budowy. Jako że głównym zadaniem wózka widłowego jest podnoszenie oraz przewożenie ładunków, jego budowa musi być solidna.

O tym, na co należy zwracać uwagę, mówią pracownicy serwisu wózków widłowych Euro Części: Warto dbać o to, aby wózki widłowe oraz paletowe zawsze były sprawne, a części wymienne, jeśli jest to konieczne, były natychmiast zastąpione nowymi. Jest to ważne z tego względu, że wózek widłowy pracuje z dużymi ciężarami i praca niesprawnym wózkiem  może stanowić zagrożenie dla  innych pracowników i przewożonych towarów.


Dlatego ze względów bezpieczeństwa warto znać podstawowe elementy budowy wózków widłowych. Należą do nich przede wszystkim rama wózka, która wykonana jest z odpowiednio ukształtowanej stali, kabina z siedziskiem chroniąca pracownika  co najważniejsze maszt. Dodatkowo każdy wózek widłowy posiada podwozie z trzema lub czterema kołami napędowymi, silnik i przeciwwagę, która ma za zadanie odpowiednio obciążyć wózek podczas podnoszenia ładunków. Zazwyczaj ma postać stalowego bloku mieszczącego się na tylnej części wózka.


Budowa układu jezdniowego

Każdy wózek widłowy jest również wyposażony w kilka podstawowych układów. Najważniejszym z nich jest układ napędowy. Do uruchomienia wózka widłowego wykorzystuje się silniki niskoprężne, które zasilane są gazem LPG lub benzyną oraz wysokoprężne zasilane olejem napędowym.

Wózki widłowe dostępne są również w wersji z silnikiem elektrycznym oraz akumulatorowym. Ważnym elementem budowy wózków widłowych są również układ hamulcowy, kierowniczy oraz elektryczny. Jeżeli mamy wątpliwości co do poprawności, chociażby jednego z układów, niezwłocznie powinniśmy skorzystać z serwisu wózków widłowych. Specjaliści naprawią usterkę oraz jeśli będzie konieczność, wymienią zużyty element.


Układ podnoszenia

Do układu podnoszenia zalicza się maszt, czyli część wykonaną ze stalowych profili, po której w pionie poruszają się widły. Z kolei widły to element najczęściej w kształcie litery L, który podnosi ładunek w górę lub dół. Inne elementy układu podnoszenia to łańcuch oraz karetka, która zamontowana jest na maszcie. Z kolei do karetki montowane są widły i krata ochronna, która zabezpiecza przed niekontrolowanym zsuwaniem się przewożonych ładunków.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz