Artykuł sponsorowany

Z jakich elementów składa się akt notarialny?

Z jakich elementów składa się akt notarialny?

Spisane i zredagowane treści oświadczeń woli, w których sporządzeniu pomaga notariusz lub w wyjątkowych sytuacjach polski konsul to dokument urzędowy określany mianem aktu notarialnego. Ogromne znaczenie tego dokumentu można zauważyć między innymi w transakcji sprzedaży nieruchomości, ponieważ bez jego zawarcia czynność prawna jest nieważna. Podpowiadamy, z jakich elementów składa się akt notarialny.

Kluczowe elementy aktu notarialnego

Każdy akt notarialny musi składać się ze stałych elementów. Pierwszym z nich jest komparycja, czyli nagłówek, w którym podana jest data dokonania danej czynności prawnej, jej miejsce oraz imię i nazwisko notariusza, który akt sporządza. Oprócz tego muszą pojawić się także dane stron dokonujących czynności prawnej.

Wśród potrzebnych informacji znajdują się imiona, nazwiska, miejsce zamieszkania, imiona rodziców, nazwa i siedziba osób prawnych lub podmiotów, które biorą udział w akcie, a także imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania osób działających w ich imieniu lub obecnych przy sporządzaniu aktu.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący kancelarię notarialną Anny Kleszczewskiej: Tożsamość stron biorących udział w sporządzaniu aktu notarialnego musi zostać potwierdzona przez notariusza. Jest to możliwe dzięki przedstawieniu dowodu osobistego lub innych dokumentów zawierających potrzebne dane weryfikacyjne.

Następny element aktu notarialnego to akt właściwy, czyli oświadczenia stron. Ma w nim miejsce powołanie się na okazane i dołączone do aktu dokumenty. W dalszej treści znajdują się pouczenia oraz wskazówki stron. Mogą być to informacje o powstałym obowiązku finansowym, o odpowiedzialności karnej lub karnoskarbowej.

Końcowa część aktu to informacje o kosztach. Pojawia się wysokość pobranych podatków z tytułu dokonanej czynności o charakterze prawnym, a także wysokość taksy notarialnej. Zakończenie aktu to formuła, że został on odczytany, przyjęty i podpisany przez obie strony oraz notariusza. Oryginał przechowywany jest w kancelarii notarialnej. Strony mogą otrzymać jedynie odpisy tego aktu.

Co nie może się znaleźć w akcie notarialnym?

Akt notarialny jest dokumentem urzędowym, który potwierdza dokonanie czynności prawnej. Poprawki należy omówić na końcu aktu notarialnego przed złożeniem podpisu stron, biorących udział w czynności lub przed podpisem notariusza, jeśli wprowadzona poprawka dotyczy aktu niepodpisywanego przez strony.

Należy także pamiętać, że w akcie notarialnym wszelkie wolne miejsca, zbędne wyrazy oraz ich części powinny zostać przekreślone. Przekreślenie zapisanych fragmentów aktu musi umożliwiać odczytanie zmienionej treści, a cel wprowadzenia przekreśleń powinien być omówiony jeszcze przed złożeniem podpisu. Przekreślenia, które nie zostały omówione w treści aktu notarialnego, uważa się za niedokonane.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz