Materiał Partnera

Z czego wykonuje się modele odlewnicze i jakie mają zastosowanie?

Z czego wykonuje się modele odlewnicze i jakie mają zastosowanie?

Stworzenie właściwej formy do produkcji odlewniczej wymaga przygotowania właściwego modelu. W tym celu niezbędne jest natomiast zastosowanie właściwych materiałów do wykonania modeli odlewniczych. Najczęściej są one metalowe, ale występują także w innych wariantach. Z czego zatem jeszcze się je przygotowuje i jakie konkretnie mają zastosowanie modele odlewnicze?

Metalowe modele odlewnicze

Uzyskanie określonego kształtu metalu w celu stworzenia z tego materiału wybranych elementów wymaga zastosowania właściwych modeli odlewniczych. Określane również jako wzorniki są kluczowe przy przygotowywaniu form. Modeli odlewniczych używa się przede wszystkim w przemyśle, gdzie stanowią elementy pozwalające stworzyć odlewy pojedyncze, ale też występujące w seriach. Sporym zainteresowaniem cieszą się metalowe modele odlewnicze używane do konstruowania maszyn.

Do tego typu modeli zaliczają się kokile żeliwne i stalowe, które sprawdzają się doskonale przy odlewaniu aluminiowych wyrobów. Są często wybierane zamiast mas formierskich, które wymagają regeneracji po użyciu, co może być problematyczne. Metalowe modele odlewnicze wykonuje firma Modelarstwo AA, która tworzy je również z innych materiałów. W przypadku metali najczęściej stosowane są: żeliwo, aluminium, mosiądz, brąz oraz stal narzędziowa. Oferta obejmuje zarówno metalowe modele odlewnicze z płytą dla systemu DISA, jak i te przeznaczone do innych systemów.

Modele z drewna i nie tylko

Oprócz wspomnianych metali do przygotowania modeli odlewniczych stosuje się również drewno. Ten wytrzymały materiał świetnie sprawdza się przy tworzeniu modeli do manualnego formowania. Wykorzystuje się je następnie w masach formierskich, co pozwala uzyskać wyroby w pożądanym kształcie. Warto przy tym zwrócić uwagę na technologie, jakich używa firma zajmująca się modelarstwem odlewniczym. Nowoczesne zakłady korzystają bowiem z programów komputerowych do realizacji specjalnych wizualizacji trójwymiarowych, zapewniających precyzję i profesjonalizm przy tworzeniu modeli odlewniczych.

Wykonuje się je również z tworzyw sztucznych. Najczęściej są to żywice EPO i PU, które w procesie wylewania, laminowania lub frezowania są wykorzystywane do tworzenia modeli odlewniczych. Komplety modelowe na specjalnych płytach podmodelowych używane są w rozmaitych systemach, w tym m.in. we wspomnianych już DISA, ale też HVS, HSP czy FKT. Wykonanie modeli odlewniczych to zatem niełatwe zadanie, które należy powierzyć specjalistom – ci są w stanie przygotować je zgodnie z oczekiwaniami klienta, używając do tego celu zarówno metali, jak i drewna oraz tworzyw sztucznych.

Opracowanie:
Suchy Las, Obornicka 50
tel. 61 812 51 66
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz