Artykuł sponsorowany

Z czego tworzone są namioty imprezowe?

Z czego tworzone są namioty imprezowe?

Namioty imprezowe, które świetnie sprawdzają się do wyprawienia w nich imprez urodzinowych, jubileuszów, a niekiedy nawet i wesel, tworzone są w konstrukcjach aluminiowych bądź stalowych. Ich poszycie to zaś specjalne plandeki, które mogą być barwione, a nawet można na nich nanosić nadruki. Na ogół jednak są one białe z dodatkowo wmontowanymi różnymi elementami dekoracyjnymi np. transparentnymi wstawkami imitującymi okna. Z czego jeszcze składają się namioty imprezowe?

Szkielet namiotu imprezowego

Szkielet namiotu imprezowego wyznacza jego wymiary i powierzchnię. Mniejsze obiekty zapewniają przestrzeń około 30 metrów kwadratowych, a te większe nawet do tysiąca i więcej. Jeśli chodzi o budowę namiotów imprezowych, składają się one z konstrukcji stalowej ocynkowanej, która montowana jest dzięki śrubom mocowanym na wylot. Taki szkielet uwzględnia zatem najczęściej:

  1. Rury nośne fi 38 mm – stalowe rury, które stanowią całe podparcie dla późniejszego montażu poszycia. To one wyznaczają wygląd i wymiary całego namiotu imprezowego.

  2. Łączniki fi 42 mm – są to elementy, które łączą ze sobą proste rury nośne montowane pionowo (wytyczają boki namiotu) i ukośnie (wyznaczają obrys zadaszenia). Łączniki zapewniają całej konstrukcji stabilność.

  3. Stopy z otworami kotwiącymi – często w wymiarach 6x9 centymetrów. Elementy te zapewniają solidne  zamocowanie całej konstrukcji na wielu rodzajach podłoża.

  4. Liny stalowe na wjazdach – zapewniają dodatkową stabilność poszycia i pomagają przesuwać wjazdy na boki.

  5. Śruby przechodzące na wylot – bez nich nie można byłoby stworzyć mocnego szkieletu, zapewniającego szybki montaż i wysokie bezpieczeństwo użytkowe namiotu imprezowego.

Poszycie namiotu imprezowego

Poszycie namiotu imprezowego to specjalne plandeki PCV, które najczęściej wykonywane są w gramaturze powyżej 600 g/m2. Takie materiały wykorzystuje przy stawianiu hal namiotowych firma TECH-PLAN z Poznania, której kurtyny opatrzone są także atestami trudnopalności. Dobre poszycie namiotu imprezowego musi być też w 100% odporne na wilgoć i wodę, promieniowanie UV, nagrzewanie, a także na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto plandeki powinny być elastyczne, co pomaga w ich składaniu i przewożeniu. Jeśli chodzi o mocowanie, najczęściej łączą się on ze szkieletową konstrukcją stalową dzięki mocnym gumkom i rzepom. Najbardziej funkcjonalne i designerskie namioty imprezowe składają się także na:

  • elementy transparentne, w tym na okna witrażowe,

  • fartuchy retencyjne, które skutecznie odprowadzają wodę z plandeki, nie pozwalając na to, by przedostała się do wnętrza namiotu,

  • maskownice uszczelniające upiększające namioty, chowając jej elementy mocujące,

  • zwijane ściany, które w zależności od pogody można rozłożyć lub właśnie zwinąć,

  • wjazdy z zamkami,

  • otwory wentylacyjne ze zwijanymi okiennicami, które są odpowiedzialne za prawidłową cyrkulację powietrza oraz zapobieganie skraplania się wody przy dachu namiotu.

Dodać warto, że namioty można wykończyć w dowolny sposób, montując np. podłogi z płyt pilśniowych, różnego rodzaju podestów, paneli drewnianych czy suchego jastrychu. Wewnętrzne elementy metalowe można wykorzystać także do podwieszenia dekoracji, kompozycji florystycznych, lampionów czy sznurów z żarówkami industrialnymi. Pomysłów na zaaranżowanie namiotu imprezowego jest zatem sporo. Ciekawym pomysłem jest wybór namiotu przezroczystego typu Turek – doskonale sprawdza się on na zadaszony parkiet przy imprezach organizowanych w ogrodach!

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz