Materiał Partnera

Z czego składa się kompletny projekt indywidualnych wnętrz?

Z czego składa się kompletny projekt indywidualnych wnętrz?

Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim lub podczas chęci wykonania generalnego remontu (np. W trakcie kupna mieszkania z rynku wtórnego), niezbędny jest projekt wnętrz. W tym przypadku możemy skorzystać z gotowych rozwiązań bądź zatrudnić w tym celu architektów, którzy stworzą nam indywidualny projekt wnętrz, uwzględniający w 100% nasze potrzeby. Co zawiera indywidualny projekt wnętrz i dlaczego warto takie rozwiązanie rozważyć?

Dlaczego warto skorzystać z architekta wnętrz?

Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia, co znajdziemy w projektach wnętrz, zatrzymajmy się na chwilę nad kwestią, dlaczego warto w ogóle skorzystać z takiej usługi. Wiele osób wychodzi z założenia, że przecież urządzenie wnętrza nie jest niczym trudnym –  wystarczy wybrać materiały i zatrudnić fachowców. W rzeczywistości jednak wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane i jeśli nie mamy wyobraźni przestrzennej oraz niezbyt orientujemy się w tematyce urządzania wnętrz, lepiej to zadanie powierzyć fachowcom. Wszak nowe (lub remontowane) mieszkanie ma spełnić nasze wymagania i być miejscem przyjemnym do życia. Projektowanie i urządzanie mieszkania wymaga wiedzy technicznej, znajomości najnowszych trendów wnętrzarskich i zagadnień z architektury wnętrz. Należy mieć ukończone kierunkowe studia, a także mnóstwo kursów uzupełniających i rozszerzających wiedzę.

Dlatego też projektanci wnętrz to fachowcy z ogromnym doświadczeniem, świadczący wykonywanie planów architektonicznych, aranżacyjnych, ale również planujący instalacje elektryczne, wybierający detale (takie jak oświetlenie, meble, tkaniny) czy dokonujący profesjonalnych wizualizacji wnętrz. Jedną z najpopularniejszych usług, świadczonych przez dobrych architektów, takich jak chociażby Muro Architekci, jest sporządzanie indywidualnych projektów wnętrz. Na czym polegają takie projekty i na jakie rodzaje możemy je podzielić?

Co zawiera indywidualny projekt wnętrz?

Jak można domyślić się z nazwy, indywidualny projekt wnętrz uwzględnia nasze potrzeby, zwyczaje i oczekiwania. W przypadku wnętrz dużą rolę odgrywają detale, dzięki czemu poszczególne pomieszczenia mieszkania zyskują niepowtarzalny charakter. W zależności od zakresu prac, w których potrzebujemy pomocy architekta wnętrz, możemy skorzystać z projektu koncepcyjnego, wykonawczego lub projektu "pod klucz". Każdy z nich różni się zakresem prac, co też wpływa na jego finalną cenę. Projekt koncepcyjny wnętrza zawiera audyt mieszkania, analizę przestrzenną wraz z proponowanymi kierunkami, analizę potrzeb klienta, koncepcyjny rzut aranżacji w kilku wariantach i wizualizacje. W ramach takiej usługi otrzymamy rysunki szczegółowego projektu koncepcyjnego, schematy oświetlenia i schemat wodno-kanalizacyjny, a także zestawienie materiałów wykończeniowych i wyposażenia w celu ich wyceny.

Drugi rodzaj projektu to projekt wykonawczy. Posiada on wszystkie punkty projektu koncepcyjnego, a dodatkowo rysunki wykonawcze rzutów sufitów, wyposażenia, mebli na zamówienie, kosztorys wyposażenia, kłady ścian, kosztorys elementów wykończeniowych i wycenę prac remontowych. Ostatni rodzaj projektu, czyli tzw. projekt wnętrz "pod klucz" to usługa kompleksowa – finalnie otrzymujemy już gotowe do zamieszkania wnętrze.  Nie musimy więc martwić się kosztorysami, zakupem czy nadzorem prac. Projekt "pod klucz" zawiera wszystkie elementy projektu koncepcyjnego i wykonawczego. Oprócz tego, projektanci prowadzą pełną obsługę inwestycji, obejmującą m.in. wizyty w miejscu prac, odbiory poszczególnych prac remontowych, koordynację podczas remontu, a także kompletowanie zamówień niezbędnych do wykończenia i wyposażenia wnętrz. W ramach takiego projektu za klienta dokonywane są również wszelkie ustalenia z wykonawcami i Home Staging – jeśli nieruchomość ma być sprzedana lub wynajęta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz