Artykuł sponsorowany

Z czego składa się drenaż opaskowy tworzony przez Rejonowy Związek Spółek Wodnych?

Z czego składa się drenaż opaskowy tworzony przez Rejonowy Związek Spółek Wodnych?

Podczas budowy domu na podmokłym terenie trzeba zadbać o drenaż opaskowy. W przeciwnym wypadku podziemne ściany budynku lub ławy fundamentowe będą narażone na stały kontakt z wodami gruntowymi. To z kolei przełoży się na zawilgocenie domu i szereg problemów z tym związanych. Skuteczne odwodnienia tworzy Rejonowy Związek Spółek Wodnych. Warto poznać elementy a jakich składa się ten pomocny system.

Czym jest drenaż zewnętrzny?

Na podziemnych częściach budynku takich jak ławy i ściany fundamentowe lub ściany piwniczne układana jest warstwa hydroizolacyjna. Ma chronić wspominane elementy budynku przed wodą gruntową. Jednak na gliniastych i nieprzepuszczalnych ziemiach trzeba zastosować dodatkowe zabezpieczenie. Jest nim drenaż opaskowy zwany też zewnętrznym. Jego zadaniem jest zbieranie i odprowadzanie wody gromadzącej się przy budynku. W zależności od ukształtowania działki, woda uchodzi do kanalizacji burzowej czy miejskiej, studzienek chłonnych lub na bardziej przepuszczalny teren. Warto wiedzieć, że wykonanie drenażu odwadniającego nie jest wskazane w miejscach gdzie woda gruntowa wywiera hydrostatyczny napór na fundamenty.

Elementy opaskowego drenażu odwadniającego

By drenaż zewnętrzny był skuteczny trzeba ułożyć go wokół fundamentów budynku. Dobrze wykonany system będzie w stanie obniżyć poziom wody gruntowej w okolicy budynku i odbierze część wody opadowej. Odwodnienie składa się kilku elementów. Do najważniejszych akcesoriów należą rury drenażowe wykonywane z PCV, polietylenu lub ceramiki. Mają długość 2-2,5 m, średnicę 100, 125, 160 lub 200 mm oraz otwory, które zbierają wodę. Co ważne, niektóre modele są wyposażone w otulinę wykonaną z tworzyw sztucznych lub włókien kokosowych. Ten dodatek ma zapobiegać zatykaniu się otworów w rurach. Poszczególne odcinki drenażu są łączone mufami i kolankami oraz pokrywane obsypką filtracyjną ułatwiającą zbieranie nadmiaru wody.

Na obsypce należy ułożyć materiał filtracyjny i dopiero wtedy wszystko zasypuje się ziemią. W skład odwodnienia budynku wchodzą także studzienki rewizyjne umieszczone przy każdym z narożników domu oraz studzienka zbiorcza. O ich funkcjach opowiada pracownik Rejonowego Związku Spółek Wodnych. Specjalista z firmy zajmującej się tworzeniem drenaży odwaniających mówi, że:

- W studzienkach rewizyjnych odkłada się piasek zbierany wraz w wodą gruntową i opadową. Dodatkowo te elementy umożliwiają sprawne czyszczenie rur. Natomiast studzienka zbiorcza znajduje się na końcu systemu i odprowadza wodę poza obręb budynku.

Studzienka zbiorcza łączy się z drenażem rurą kanalizacyjną i zawsze jest umieszczana w najniższym punkcie spływu wody. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz