Artykuł sponsorowany

Z czego składa się domowa instalacja hydrauliczna?

Z czego składa się domowa instalacja hydrauliczna?

Istniejące w każdym domu instalacje hydrauliczne dzielą się na dwa ogólne typy: instalację wodną oraz instalację grzewczą. Stanowią układ połączonych przewodów, urządzeń oraz armatury mających za zadanie kolejno zaopatrzyć wybrane pomieszczenia w wodę oraz ich ogrzanie. Instalację wodną można nazywać także instalacją wodociągową. Tylko optymalny projekt oraz fachowy montaż takich instalacji zapewniają ich bezproblemowe, wieloletnie użytkowanie.

Co wpływa na kształt instalacji hydraulicznej w domu?

Instalacje ciepłej i zimnej wody, a także centralnego ogrzewania mogą być poprowadzone na różne sposoby:

  • na szlichcie podłogowej,
  • w bruzdach ściennych,
  • w kanałach ściennych oraz pionowych szachtach,
  • natynkowo – po wierzchu przegród budowlanych oraz ścian.

Często sposoby te łączą się ze sobą, a różne elementy instalacji montowane są w różny sposób. Dobór optymalnego rozwiązania zależy od warunków panujących w danej nieruchomości. Instalacja musi jak najlepiej spełniać swoją rolę, nie klucząc niepotrzebnie. Jej montaż warto powierzyć fachowcom, jak ci z firmy Budoinstal z Ciechanowa. Ponadto sposób prowadzenia przewodów musi pozwalać na ich całkowite odpowietrzenie oraz odwodnienie. Gałęzie poziome należy też wyposażyć w armaturę odcinającą i spustową, aby możliwe było czasowe odcięcie poszczególnych obszarów instalacji – np. określonych pokoi. W nowoczesnym budownictwie instalacje natynkowe są rzadkie, przewody przeprowadza się najczęściej w kanałach ściennych lub podłogowych. Specjalne pętle cyrkulacyjne sprawiają, że po otwarciu kurka z ciepłą wodą uzyskujemy do niej natychmiastowy dostęp. Oczekiwanie na ogrzanie wody staje się zbędne, co może przełożyć się na wymierne oszczędności.

Elementy hydraulicznej instalacji wodnej oraz grzewczej

Chociaż wielu z nas słyszało określenia takie jak „pion” czy „poziom” w kontekście instalacji hydraulicznych, są to sformułowania potoczne. Instalacje takie składają się z trzech głównych rodzajów elementów:

  •  przewodów rozdzielczych, czyli poziomów,
  • przewodów pionowych (pionów),
  • odgałęzień (instalacje wodne) lub rozprowadzeń (instalacje grzewcze).

Poziomy (przewody rozdzielcze) można montować na dwa ogólne sposoby: przy rozdziale dolnym oraz przy rozdziale górnym. Ten pierwszy zakłada ich montaż przy suficie piwnicy, a ten drugi przy podłodze poddasza. Podział górny sugeruje, że posiadamy zbiorniki z ciepłą i zimną wodą umieszczone na poddaszu. Z takich zbiorników woda może trafiać do naszych kranów za pomocą samej grawitacji. Instalacja dolna zakłada, że w rurach występuje pewne ciśnienie wypychające wodę ku górze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz