Materiał Partnera

Z czego robi się schody drewniane i jakie są ich popularne rodzaje?

Z czego robi się schody drewniane i jakie są ich popularne rodzaje?

Schody to ważny element każdego obiektu budowlanego, który składa się z ponad jednej kondygnacji. W mieszkaniach oraz jednorodzinnych domach często montuje się schody drewniane, które umożliwiają swobodne przemieszczanie się między piętrami budynku, a jednocześnie pełnią funkcję dekoracyjną. Z jakich materiałów wykonuje się takie schody, z czego są one złożone i jakie są najpopularniejsze ich rodzaje.

Z jakiego materiału wyrabia się schody drewniane?

Drewniane schody zazwyczaj wyrabia się z drewna pochodzącego od drzew liściastych. Może to być m.im drewno klonowe, bukowe, dębowe, a także z brzozy, jesionu czy orzecha. Oczywiście schody drewniane wykonuje się również z egzotycznych gatunków drzew, jednakże decydując się na ich zakup, musimy liczyć się z tym, że będą znacznie droższe. Czasem do produkcji schodów używa się drewna z drzew iglastych, np. z sosny. Do produkcji stopni schodów powinno wykorzystywać się drewno II klasy jakości, a pozostałe elementy nośne powinny być tworzone z drewna klasy I.

Drewno przeznaczone na schody powinno wyróżniać się gęsto rozłożonymi słojami, a jego wilgotność nie może przekraczać 12%. Poza tym materiał musi być pozbawiony sęków. Ze względu na to, że drewno, z którego wytwarza się schody, musi być dobrej jakości, niekiedy zastępuje się je prefabrykatami. Tymi mogą być np. płyty z litego drewna klejonego na styk albo niektóre sklejki.

Z jakich elementów złożone są drewniane schody?

Wewnętrzne schody drewniane składają się z kilku elementów. Pierwszym z nich jest bieg, czyli nachylona część schodów. Po niej chodzimy. Bieg złożony jest ze stopni. Jego spodnią częścią jest podniebienie. Kolejny element to spocznik, czyli płyta pozioma znajdująca się na półpiętrze. Ta część pozwala na zmianę biegu schodów. Następny element to podest. Pełni ona taką samą rolę jak spocznik, jednakże znajduje się na piętrze. Schody złożone są jeszcze ze stopnicy i podstopnicy. Ta pierwsza nazwa to określenie poziomej części stopnia. To właśnie na niej stawiamy stopę. Natomiast podstopnica to pionowa część stopni. Tego elementu nie ma w schodach ażurowych. Ostatnią rzeczą, jaką znajdziemy w drewnianych schodach, jest policzek. Tym mianem określa się boczną belkę biegu.

Jaką konstrukcję mogą mieć schody drewniane?

Schody z drewna mogą różnić się nie tylko gatunkiem materiału użytym do ich produkcji. Ich wygląd zależy przede wszystkim od rodzaju konstrukcji. Do najczęściej wybieranych konstrukcji schodów należą:

  • schody policzkowe,
  • schody osiodłane,
  • schody policzkowo-osiodłane,
  • schody policzkowo-sztycowe,
  • schody dywanowe,
  • schody z giętą poręczą,
  • schody na beton.

Warto też podkreślić, że schody mogą mieć rozmaite typy. Do najpopularniejszych należą między innymi drewniane schody proste, które znajdziemy choćby w ofercie firmy Schody Renoma z Ożar w województwie dolnośląskim. Charakteryzuje je to, że są w jednej linii i nie mają zabiegów. Wyróżniamy również schody zabiegowe oraz zabiegowe z podestem. W tym przypadku schody zawracają o 180 stopni i mogą mieć podest albo w jego miejscu są stopnie. Takie konstrukcje mogą wyróżniać się też ¼ zabiegu. W takiej sytuacji skierowane są one pod kątem 90 stopni i także mogą mieć podest w miejscu zmiany biegu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz