Artykuł sponsorowany

Z czego i w jaki sposób wykonane są protezy zębowe?

Z czego i w jaki sposób wykonane są protezy zębowe?

Protezy zębowe wykonywane są po to, by uzupełnić brakujące zęby. Powstają jako efekt współpracy stomatologa i technika dentystycznego. Ich rolą jest nie tylko poprawa estetyki, ale są to też aparaty leczniczo-rehabilitacyjne. Pełnią też bardzo ważną rolę w przywróceniu prawidłowej funkcji żucia pokarmów, jak również pomagają w prawidłowej wymowie. Dowiedz się więcej o rodzajach protez zębowych i materiałach stosowanych przy ich tworzeniu.

Rodzaje protez zębowych – jakie wybrać?

Decydując się na wybór protezy zębowej, warto poświęcić trochę czasu, ponieważ bardzo wiele zależy od tego, na jaki materiał do jej wykonania się zdecydujemy. Proteza wymaga przyzwyczajenia się do niej i ten proces adaptacyjny może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego należy wybrać protezę dobrej jakości. Protezy zębowe dzielimy na ruchome i stałe oraz na częściowe i całkowite. Protezy całkowite są zwykle ruchome, podczas gdy częściowe ubytki w uzębieniu możemy uzupełnić protezą stałą lub ruchomą.

Protezy zębowe stałe to inaczej implanty zębowe. Są to uzupełnienia wygodniejsze i łatwiejsze w adaptacji i jeśli są prawidłowo wykonane, niemal nie różnią się w użytkowaniu od zębów naturalnych. Zamocowanie protezy stałej polega na wwierceniu specjalnych tytanowych śrub w strukturę kości, a następnie umieszczeniu na tej śrubie porcelanowej lub ceramicznej koronki – czyli sztucznego zęba. Implanty są niestety dość drogie i trzeba się na nie zdecydować szybko po wyrwaniu zęba, ponieważ w ciągu kilku miesięcy zanika kość, w którą musi zostać wwiercona śruba.

Protezy ruchome i ich stosowanie

Protezy zębowe ruchome wykorzystywane są zarówno w sytuacjach, kiedy konieczne jest uzupełnienie części uzębienia, jak i wtedy, gdy pacjent nie ma już wcale własnych zębów. W tym drugim przypadku technik dentystyczny z firmy Usługi Andrzej Chramiec-Głąbik stosuje zwykle protezę akrylową osiadającą. Taki model wykonywany jest na bazie wycisku pobranego od pacjenta i umieszczony zostaje w jamie ustnej na dziąsłach, za pomocą kremów mocujących.

W przypadku protez częściowych ruchomych możemy mieć do czynienia z kilkoma rodzajami materiałów. Najtańsze i z tego względu stosowane najczęściej są częściowe protezy zębowe akrylowe. Są one refundowane przez NFZ. Niestety nie należą do najwygodniejszych, mogą podrażniać śluzówkę i przyzwyczajenie się do nich trochę trwa. Stabilniejsze i bardziej delikatne są częściowe protezy zębowe szkieletowe. Opierają się, poprzez metalową konstrukcję, na zdrowych zębach pacjent, nie zaś na dziąsłach. To rozwiązanie pozwala na szybszy przebieg procesu adaptacyjnego.

Opracowanie:
Zakopane, Chramcówki 18
tel. 602 803 322
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz