Artykuł sponsorowany

Z czego dokładnie składa się komin?

Z czego dokładnie składa się komin?

Budujesz swój dom? Z pewnością pamiętasz o kominie. Nie wiesz jednak, z czego się składa? Jakie elementy zamówić? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. Podamy dokładną jego budowę, a także, jakie każda część ma zadanie! W końcu zapoznasz się z tym tematem, a kiedy przyjdzie czas zamówienia całego kompletu, nie będziesz miał żadnych wątpliwości, na co postawić!

Dokładna budowa komina

Jak pewnie się domyślasz, budowa komina regulowana jest przez prawo. Mówi nam o tym norma PN EN 1443. Co ważne, nie reguluje ona tylko i wyłącznie tego, z czego składa się komin. Jasno daje do zrozumienia również o jego wyglądzie! Ponadto, norma ta mówi o tym, że każdy element w kominie powinien być odpowiednio oznaczony, między innymi datą produkcji i identyfikacją losową. Dobrze, przejdźmy jednak do sedna, oto komplet elementów składających się na komin.

  • podstawa - element ulokowany na podłożu z otworem rewizyjnym w konstrukcji. Część podstawowa, od niej zaczyna się budowę
  • otwory rewizyjne - kolejna część, również bardzo ważna, pozwala zajrzeć do wnętrza komina
  • odstojnik kondensatu - ulokowany na dnie komina
  • wypływ kondensatu - jak możesz się domyślić, wychodzi od odstojnika.

Wśród pozostałych części kominowych można wyróżnić: kanał wewnętrzny (w nim znajduje się otwór wyczysty), drzwiczki otworu wyczystego - ognioodporne, kształtka przyłącza, warstwa izolacyjna  (izolacja termiczna komina),  nasada, uchwyty dystansowe, zbrojenia, które gwarantują stabilność konstrukcji oraz budowa lub okładzina.

Do tych wszystkich wymienionych elementów dochodzą podłączenia czopuchy, drzwiczki otworu rewizyjnego, a także kanał wyczysty, czy daszek kwasoodporny. Wszystkie te części powinny być wykonane z niezwykle trwałych materiałów. Komin, jak ściana, nie powinna być remontowana, czy naprawiana po zaledwie kilku latach eksploatacji. Jeżeli chcesz, żeby części kominowe były wysokiej jakości, zgłoś się do odpowiedniego producenta lub dystrybutora, a z pewnością ten element domu przetrwa wiele lat eksploatacji bez najmniejszych problemów.

Dlaczego, tak w ogóle komin jest w domu potrzebny?

Nie dla wszystkich zasada działania i potrzeba budowy komina jest jasna. Chcemy więc w skrócie opisać, dlaczego sprawnie działający komin, jest rzeczą niezbędną w każdym domu jednorodzinnym, ale również w innych budynkach mieszkalnych, czy biurowych i produkcyjnych. Ma on jedno podstawowe zadanie, odprowadzanie spalin, czy to po spalaniu węgla, drewna, czy gazu - wszystko jedno. Nie powinny się one dostać do wnętrza domu, stąd właśnie komin, który ciepłe spaliny odprowadzi do góry, aż na zewnątrz budynku. Jak więc możesz się domyślać, komin powinien składać się z niezawodnych, przygotowanych przez specjalistów części. Tylko wtedy zachowasz pewność na temat jego szczelności i poprawnego działania. Zawsze wybieraj systemy kominowe od sprawdzonych dostawców. Jednym z nich jest firma Borówka, która na rynku istnieje od lat, ma świetne opinie i współpracuje tylko i wyłącznie ze sprawdzonymi producentami!

Opracowanie:
Złoczew, Słoneczna 10
tel. 505 151 082
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz