Materiał Partnera

Wzornictwo przemysłowe. Przegląd rozwiązań

Wzornictwo przemysłowe. Przegląd rozwiązań

Wzornictwo przemysłowe, to działanie twórcze, którego celem jest projektowanie wzorów wyrobów przeznaczonych do masowej produkcji. Pomysły i idee twórców nabierają formy tak, by stały się praktycznymi i atrakcyjnymi propozycjami dla użytkowników czy konsumentów. Niezbędna jest tu kreatywność, innowacyjność, ale również odpowiednia technologia, za pomocą której wykonywane są modele i wzorce projektowanego przedmiotu.

Wzornictwo przemysłowe w pigułce

Wzornictwo przemysłowe jest ważnym czynnikiem, decydującym o sukcesie nowego produktu na rynku. W nowoczesnych przedsiębiorstwach uznawane jest za bardzo istotny element innowacyjności, a także konkurencyjności produktu na przesyconym wręcz rynku. Projektowanie nowego produktu to jednak nie tylko jego wygląd. Istotna jest przede wszystkim jego funkcjonalność.

Wzornictwo przemysłowe to praca twórcza, która w pewnym momencie przechodzi w pracę rzemieślniczą – wykonywanie modeli, prototypów i serii próbnych. Bardzo ważną rolę odgrywa wtedy część wzornictwa przemysłowego jaką jest odlewnictwo.

Modele odlewnicze

Odlewnictwo jest to uzyskiwanie metalowych elementów o pożądanych wymiarach i kształtach, które później można poddawać dalszej obróbce. Aby uzyskać te elementy stosuje się precyzyjnie wykonane formy i wzorniki, tzw. modele odlewnicze. Rozmawiamy z przedstawicielem firmy Modelarstwo AA:

Odlewnictwo obejmuje między innymi wykonanie modelu przedmiotu, formy odlewniczej, rdzeni odwzorowujących kształt wewnętrzny przedmiotu, zalanie formy odlewniczej ciekłym metalem oraz wyjęcie gotowego wyrobu z formy. Dzięki wzornikom, odlewy mają ściśle określone parametry i kształty pożądane przez projektanta i niezbędne do prawidłowego działania produktu, maszyny, czy narzędzia.

Rodzaje modeli odlewniczych

Modele odlewnicze mogą być wykonywane z drewna, metali lub tworzyw sztucznych. Modele drewniane charakteryzują się wyjątkową dokładnością wykonania. Przygotowywane są na podstawie rysunków technicznych lub z wykorzystanie programów komputerowych do tworzenia wizualizacji 3D.

Modele odlewnicze metalowe wykonywane są z żeliwa, stali, aluminium, mosiądzu lub brązu. Przyjmują one formę kokili przeznaczonych do odlewania grawitacyjnego metali takich jak: cynk, miedź, aluminium, ołów lub stopy cyny, a także form żeliwnych i stalowych do zastosowania w procesie odlewania niskociśnieniowego.

Poza modelami metalowymi i drewnianymi dostępne są również modele odlewnicze żywiczne, wykonane z tworzyw sztucznych. Do produkcji tych modeli stosowane są techniki frezowania, laminowania i wylewania.

Dzięki modelom odlewniczym można stworzyć przedmioty o bardzo zróżnicowanych kształtach, trudne do uzyskania inną metodą. Profesjonalne firmy są w stanie zrealizować zamówienia na niemal każdy model odlewniczy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz