Artykuł sponsorowany

Wzór przemysłowy – podstawowe informacje

Wzór przemysłowy – podstawowe informacje

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużą wagę przykładamy do wyglądu kupowanego produktu. Nie tylko funkcjonalność, nowatorskość czy wytrzymałość danego towaru stanowi o jego sukcesie, ale także to, w jaki sposób się on prezentuje. W związku z tym chroniony przez uzyskanie rejestracji  może być również kształt, układ konturów i linii czy kolorystyka produktu.

Czym jest wzór przemysłowy?

W świetle prawa wzorem przemysłowym jest nowa, posiadająca indywidualny charakter postać wytworu. Warto zauważyć, że ochrona prawna przysługująca z tego powodu odnosi się wyłącznie do wyglądu zewnętrznego. Wzór przemysłowy jest więc zewnętrzną postacią produktu, jego jednostkowym, odrębnym i swoistym designem. To, czy wzór przemysłowy posiada indywidualny charakter, zależy od tego, na ile wyróżnia się na tle pozostałych produktów. Gdy uświadomimy sobie, ile środków finansowych największe korporacje przeznaczają na wizualne uatrakcyjnienie swoich wyrobów, nie dziwi konieczność prawnego uregulowania tej kwestii. W praktyce wzorami przemysłowymi są opakowania, pojemniki, butelki, etykiety, zabawki, meble, obudowy sprzętów, wyroby tekstylne itp.

Co zyskujemy chroniąc wzór przemysłowy?

Przede wszystkim zarejestrowanie wzoru przemysłowego daje zabezpieczenie przed podrabianiem i kopiowaniem produktu. Jednocześnie podnosi wartość samego przedsiębiorstwa, ponieważ zarejestrowane wzory przemysłowe należą do aktywów spółki. Ponadto dbałość o ochronę towaru wpływa na wzrost wiarygodności w oczach partnerów handlowych oraz konsumentów. Korzyści płynących z zarejestrowania wzoru przemysłowego jest więc wiele. Wyjątkowo przydatna przy staraniach o uzyskanie ochrony na wzory przemysłowe jest pomoc specjalisty. Biuro Patentowe Hanny Borawskiej świadczy usługi z tego zakresu i osobom zainteresowanym rejestracją patentu służy profesjonalną radą.    

Sposoby ochrony wzorów przemysłowych

O ochronę prawną wzoru przemysłowego możemy ubiegać się w systemie krajowym, poprzez złożenie wniosku w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej. Jeżeli zależy nam na ochronie na terenie całej Unii Europejskiej dokonujemy rejestracji w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej ( EUIPO ). Istnieje również możliwość rejestracji wzoru przemysłowego w tzw. systemie haskim, w World Intellectual Property Organization. System ten zrzesza obecnie ponad 75 państw na całym świecie. Polska jest członkiem systemu haskiego od niedawna, bo od 2009 roku. W związku z tym ta forma ochrony prawnej wzoru przemysłowego póki co stanowi w naszym kraju rzadkość.

Opracowanie:
Milanówek, Żabie Oczko 6
tel. 22 724 88 24
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać