Artykuł sponsorowany

Wzmacniacze momentu – zastosowanie

Wzmacniacze momentu – zastosowanie

Wzmacniacz momentu jest narzędziem wykorzystywanym do zwiększenia wartości momentu obrotowego. Stosuje się go w celu przekręcania śrub, nakrętek oraz uruchamiania elementów zaprojektowanych do obsługi przez zastosowanie momentu obrotowego, jak np. zawory – zwłaszcza, gdy wymagane jest uzyskanie stosunkowo wysokiego momentu.

Dzięki zwiększeniu momentu obrotowego dochodzi do zwielokrotnienia siły, jaka przenoszona jest na śrubę, co z kolei pozwala na łatwe poluzowanie połączeń gwintowych, które zostały zablokowane, czy nawet zardzewiały – wyjaśnia nasz rozmówca z Biura Techniczno-Handlowego Mechanizacja.

Zastosowania wzmacniaczy momentu obrotowego

Ręczny wzmacniacz momentu z powodzeniem zastępuje bardziej zaawansowane urządzenia, takie jak klucze udarowe lub pneumatyczne. Wysoka wytrzymałość w połączeniu z szerokim zakresem możliwości wykorzystania sprawia, że wzmacniacze momentu na dobre zadomowiły się w zakładach obsługujących rozmaite gałęzie przemysłu.

Ze wzmacniaczy korzystają przede wszystkim warsztaty mechaniczne, zajmujące się serwisem najróżniejszych pojazdów drogowych oraz maszyn budowlanych i rolniczych. Korzysta się z nich również podczas budowy mostów, konstrukcji stalowych, a nawet w górnictwie i hutnictwie.

Kiedy stosuje się wzmacniacze momentu

Po wzmacniacz momentu sięga się zazwyczaj w sytuacjach, gdy zastosowanie kluczy pneumatycznych jest niemożliwe ze względu na warunki pracy (stanowisko robocze oddalone od punktu zasilania) lub po prostu użycie narzędzi wymagających zewnętrznego źródła zasilania byłoby nieopłacalne.

Ze względu na kompaktowe rozmiary i prostotę obsługi, wzmacniacz momentu sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ograniczona przestrzeń nie pozwala korzystać z narzędzi wyposażonych w długie uchwyty. Dodatkowo, wzmacniacze umożliwiają stosunkowo precyzyjne sterowanie momentem, dzięki czemu stosowanie takich narzędzi jest po prostu bezpieczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz