Materiał Partnera

Wyznaczanie granic – na czym polega i kiedy jest potrzebne?

Wyznaczanie granic – na czym polega i kiedy jest potrzebne?

Wyznaczenie granic działki jest bardzo ważne, szczególnie jeśli planujemy na tym terenie inwestycję budowlaną. Tyczenie granic należy zlecić doświadczonemu geodecie, który szczegółowo wymierzy i oznaczy wszystkie punkty graniczne. Ustawa o prawie geodezyjnym i kartograficznym nakłada na geodetów obowiązek sporządzenia odpowiednich dokumentów potwierdzających przeprowadzenie czynności związanych z wyznaczeniem granic.

Jak przebiega tyczenie granic?

Zadaniem geodety jest wykonanie dokładnych pomiarów działki, wraz z odszukaniem oraz wskazaniem punktów i linii granicznych. Informacje o lokalizacji punktów granicznych geodeta pozyskuje ze starostwa powiatowego odpowiadającego lokalizacji działki. Na realizację prac związanych z wyznaczaniem granic trzeba oczekiwać do ok. 6 tygodni.

Sprawa komplikuje się, jeśli do tej pory dana działka nie miała określanych granic. Procedura znacznie się wtedy wydłuża. Geodeta po pozyskaniu dokumentów ze starostwa musi powiadomić listownie wszystkich sąsiadów o planowanym przeprowadzeniu prac pomiarowych, a oni muszą dać pisemne potwierdzenie, że zgadzają się z wyznaczonymi punktami granicznymi. Czas realizacji prac wynosi zazwyczaj ok. 8 tygodni. Czas ten może się wydłużyć, jeżeli któryś z sąsiadów nie będzie zgadzał się z wyznaczonymi granicami. Wtedy rozgraniczenie musi zlecić jednostka lokalnego samorządu.

W woj. zachodniopomorskim godną polecenia firmą zajmującą się wyznaczaniem granic działki jest Geodezja PR, prowadzona przez Piotra Rejmera w Pyrzycach.

Kiedy powinniśmy zlecić geodecie wyznaczenie granic działki?

Wyznaczenie granic działki jest szczególnie ważne, jeśli planujemy na niej inwestycję budowlaną. Będzie konieczne również wtedy, gdy kupiłeś działkę, a jej poprzedni właściciel nie potrafił dokładnie określić punktów granicznych. Tyczenie granic powinniśmy również zlecić, gdy planujemy ogrodzenie posesji – pomoże to uniknąć przykrych nieporozumień z sąsiadami.

Żeby geodeta mógł określić granice danej działki, musimy znać jej numer geodezyjny, który umożliwi określenie jej lokalizacji.

Opracowanie:
Pyrzyce, Poznańska 20, (budynek centrali nasiennej)
tel. 513 055 045
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz