Artykuł sponsorowany

Wyznaczanie budynków przez geodetę – dlaczego jest takie ważne?

Wyznaczanie budynków przez geodetę – dlaczego jest takie ważne?

Własny dom na dużej i cichej działce to marzenie wielu z osób – jednak spełnienie wszelkich formalności związanych z jego budową może być bardzo trudne. Szczególnie jeśli nowo powstały budynek będziemy chcieli umiejscowić bez konsultacji z geodetą. Gwarantuje to nie tylko odrzucenie wniosku pozwolenia na budowę, ale także wstrzymanie większości prac budowlanych. Czy wyznaczenia budynku może dokonać tylko geodeta? Czy przy nadbudówce też potrzebna jest pomoc geodezyjna?

Wyznaczenie nowego budynku na działce

Wyznaczenie miejsca, w którym ma stać dom, wcale nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Nie tylko ze względu na właściwości działki i metraż planowanego budynku. Dodatkowym ograniczeniem są tu również przepisy prawa budowlanego, które regulują zasady stawiania budynków na działce. I  

Polskie prawo budowlane w dość jasny sposób definiuje, przy wznoszeniu jakich budynków należy skorzystać z pomocy geodety. Obowiązek ten dotyczy wszystkich stawianych obiektów, które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Są to między innymi: domy jedno- i wielorodzinne, wszelkiego rodzaju przybudówki czy murowane garaże. Naturalnie, nie jest to pełna lista, tych obiektów jest dużo więcej. Zadaniem geodety jest dokonanie pomiaru działki, a następnie poprawne wyznaczenie obiektu budowlanego. Dodatkowo tworzone są również specjalistyczne mapy prawne, które będą niezbędne przy składaniu wniosku do urzędu. Zajmują się tym m.in. specjaliści z firmy Geodezja Jagielska.

Inwentaryzacje obiektów na działce – kiedy sa niezbędne?

Warto tu również wspomnieć o inwentaryzacji budowlanej. To bardzo szczegółowe przedstawienie istniejących budynków na danej działce. Bez inwentaryzacji nie można zaczynać remontów, a w szczególności nadbudowy czy dostawiania przybudówek do budynku. Dodatkowo powinno się ją wykonać podczas działania przy konstrukcji dachu, a także podczas dodawania czy odejmowania otworów w ścianach (okiennych czy drzwiowych).

Ponadto inwentaryzacja jest niezmiernie ważna w przypadku starych budynków czy domów. Najprawdopodobniej nigdy nie wykonano dla nich projektów budowlanych, a tym samym nie uzyskano pozwolenia na budowę. Bez tych dokumentów obecni inwestorzy nie mogą dokonać żadnych zmian w obrębie budynku.

Opracowanie:
Skierniewice, Asnyka 3 lok. 17
tel. 501 624 333
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz