Artykuł sponsorowany

Wywóz szamba. Zasady postępowania.

Wywóz szamba. Zasady postępowania.

Szamba znajdują się na wszystkich posesjach, które nie zostały podłączone do sieci kanalizacyjnej. To dobre rozwiązanie zapewniające możliwość odprowadzania ścieków. Jednak każde szambo ma określoną pojemność. Dlatego też trzeba je regularnie opróżniać. Wywóz nieczystości wiąże się natomiast z przyjazdem szambiarki. Jak powinno być opróżniane szambo?

Kiedy szambo wymaga opróżnienia?

Wywóz nieczystości płynnych to zadanie dla firm zajmujących się usługami asenizacyjnymi. Jednak to właściciel zbiornika musi zadecydować, kiedy zamówić szambiarkę.

Poziom napełnienia szamba można kontrolować na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na zdjęciu jego pokrywy i zajrzeniu do wnętrza. Nie jest to jednak najbardziej komfortowe rozwiązanie, choćby dlatego, że takie pokrywy są zazwyczaj dosyć ciężkie.

Dobrą alternatywą są czujniki elektroniczne lub mechaniczne. Działanie sensora elektronicznego polega na sygnalizowaniu przy pomocy dźwięku czy świtała, że nieczystości przekroczyły już określony poziom. Natomiast modele mechaniczne to tak zwane pływaki. Są one unoszone przez nieczystości, dlatego łatwo można zauważyć, kiedy konieczne jest wezwanie fachowców.

Jak wygląda wywóz nieczystości płynnych?

Szambiarka, która ma opróżnić zbiornik, może wjechać na teren nieruchomości. Jednak nie jest to najlepszy pomysł, jeżeli rosną tam kwiaty, a teren jest zagospodarowany. Mogłoby dojść do nieumyślnego zdewastowania krajobrazu.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest montaż przewodu do odprowadzania ścieków. Jeden z jego fragmentów jest zainstalowany na dnie szamba, natomiast drugi wystaje poza działkę i jest dostępny z ulicy. Szambiarka podjeżdża wtedy pod dom, a pracownik przyłącza rurę ssącą do wystającej złączki.

Każda szambiarka jest wyposażona w pompę o bardzo dużej mocy. To na niej opiera się jej działanie. Jest ona w stanie wygenerować ogromne podciśnienie. Rura przyłączona do szamba może wyssać nieczystość z domowego zbiornika na ścieki, ale także z rur znajdujących się przy umywalkach, wannach i brodzikach.

Po każdej takiej operacji na zewnątrz, ale także wewnątrz domu czuć nieprzyjemny, uciążliwy zapach. Dlatego dobrze zdecydować się na kominek odpowietrzający. Umieszcza się go
w stropie szamba, tak aby nieco wystawał ponad teren gruntu.

„Kominek wentylacyjny to doskonały sposób na minimalizację uciążliwych zapachów po opróżnianiu szamba. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby stosować biopreparaty, które przyśpieszają rozkładanie się związków organicznych w ściekach” – radzi fachowiec z firmy Wywóz Nieczystości Płynnych Handel Anna Tudruj.

Środki takie wsypuje się dwa razy w miesiącu do toalet. Są one bezpieczne dla człowieka i nie zanieczyszczają środowiska.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz