Artykuł sponsorowany

Wywóz szamba – zasady, o których trzeba pamiętać

Wywóz szamba – zasady, o których trzeba pamiętać

Każdy budynek użytkowy, bez względu na fakt, czy jest to budynek mieszkalny, siedziba firmy produkcyjnej czy usługowej, musi według obowiązującego prawa, mieć rozwiązaną kwestię utylizacji nieczystości płynnych. Powinien być albo podpięty do istniejącej sieci kanalizacyjnej, mieć własną przydomową oczyszczalnię ścieków, bądź też posiadać zbiornik bezodpływowy, potocznie zwany szambem, którego użytkowanie wymaga znajomości paru reguł.

W świetle obowiązującego prawa, każdy posiadacz szamba musi powiadomić gminę, w jaki sposób rozwiązał sprawę okresowego wywozu ścieków. Właściciel obiektu musi mieć podpisaną umowę z firmą świadczącą usługi asenizacyjne bądź przedłożyć stosowne rachunki za wspomnianą usługę. Informację taką powinien zgłosić do gminy, która zajmuje się ewidencją szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków.

Wylewasz na ogródek? Grozi Ci mandat

Sprawa zgłoszenia ma fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o dbanie o środowisko naturalne i uprawy ekologiczne. Mimo zaostrzonych kontroli, zakazu prawnego wywozu ścieków na pola, przypadki wypompowywania nieczystości płynnych poza ogrodzenie swojej działki, są nadal dość często spotykane, mimo że grozi za to mandat karny w wysokości 500 zł. Kwota mandatu jest 3 krotnie większa od kosztu usługi przeprowadzanej przez profesjonalną firmę asenizacyjną.



Opróżnianie szamb minimum raz na kwartał i w całości

To jak często powinno się opróżniać szamba, zależy wprawdzie od rodzaju zbiornika i prędkości jego zapełniania. Ta wiąże się bezpośrednio z jego wielkością i ilością osób, które korzystają z kanalizacji. Bywa, że szambiarki trzeba zamawiać co trzy tygodnie - bywa, że raz w miesiącu. Jednak minimum, jakie nakładają na właścicieli posesji przepisy to kwartał. Trzeba mieć to na uwadze, by w razie kontroli móc okazać umowę lub rachunki za wykonaną usługę.

Istotne z punktu widzenia użytkowania właściwego przydomowych zbiorników bezodpływowych jest wywożenie całości zalegających zanieczyszczeń i osadów. Planując budowę szamba lub zamawiając usługę wywozu nieczystości płynnych (opróżniania), trzeba zamówić odpowiedniej pojemności zestaw asenizacyjny. Jak wyjaśnia pracownik Przedsiębiorstwa Komunalnego „Mierzeja” Sp. z o. o., firma świadcząca usługi tego typu, powinna mieć zróżnicowany pod względem pojemności tabor i ze względów ekonomicznych, dążyć do wywozu pełnym wozem.

Opróżnianie szamba nie uprzykrza życia

Postęp technologiczny sprawił, że dzisiejsze usługi asenizacyjne w niczym nie przypominają tych, jakie były wykonywane jeszcze 20 lat wstecz. Nadal używane są szambowozy, ale obecnie są to nowoczesne samochody ciężarowe, o różnej pojemności i wyposażone w wysokiej wydajności pompy ssące, dzięki czemu sam proces opróżniania szamba przebiega szybko, sprawnie i z mniej uciążliwymi zapachami, jak dawniej. Aby przykry zapach zminimalizować do minimum, dobrze jest stosować profesjonalne biopreparaty do szamb, które znacznie przyspieszają rozkład fekaliów i innych związków organicznych. Zawarte w nich grzyby, bakterie i enzymy poprzez szybszy rozkład zanieczyszczeń zmniejszają częstotliwość opróżniania zbiorników oraz występowanie nieprzyjemnych zapachów.

Wywozisz nieczystości? Pokaż pozwolenia

W przypadku konieczności opróżnienia szamba wymagane jest skorzystanie z usług firmy zewnętrznej, która dysponuje odpowiednimi pozwoleniami i fachowym sprzętem. Nie można zapominać, że samo pobranie ścieków to nie wszystko. Należy sprawdzić, czy podmiot, któremu zlecamy usługę wywozu nieczystości płynnych działa legalnie. Czy dysponuje odpowiednimi uprawnieniami pozwoleniami na prowadzenie działalności? Czy posiada ważną umowę, potwierdzenie stacji zlewnej o gotowości odbioru nieczystości (zazwyczaj jest to działająca na danym obszarze oczyszczalnia ścieków)? Dzięki temu mamy pewność, że nie tylko działamy zgodnie z prawem, ale również dbamy o środowisko naturalne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz