Artykuł sponsorowany

Wyważanie kół samochodowych – warunek bezpiecznej jazdy

Wyważanie kół samochodowych – warunek bezpiecznej jazdy

Koła samochodowe wydają się być jedynie dopełnieniem skomplikowanej konstrukcji pojazdu, złożonego z urządzeń i układów pozwalających na kontrolowaną jazdę w komfortowych warunkach. W rzeczywistości mają one decydujący wpływ na bezpieczeństwo, o którym w szczególności decyduje ich wyważenie.

Czym w rzeczywistości jest wyważanie kół?

Wyważanie większości osób niezwiązanych z motoryzacją zapewne kojarzy się z zachowaniem równowagi wag czy huśtawek, tyczek ekwilibrystów i innych tego typu przedmiotów, które mają zapewnić kontrolę nad ciężarem czy stabilizować. Kierowcom i właścicielom samochodów wyważanie jednoznacznie podsuwa widok kół pojazdu oraz obowiązkową czynność, którą trzeba wykonać w warsztacie. Na czym tak naprawdę to polega? Wyważanie to proces dociążania niektórych elementów koła, mający na celu uzyskanie takiej równowagi, dzięki której opona optymalnie będzie dotykać podłoża. Na niestabilność koła może wpływać wiele czynników, począwszy od jego konstrukcji po nierównomierne zużywanie się lub też różne zdarzenia drogowe, „wybijające” je z określonego położenia. Powrót do równowagi zapewnia mocowanie specjalnych ciężarków, przyklejanych lub przykręcanych do felg samochodowych.

Konsekwencje jazdy z niewyważonymi kołami

Osoby mniej obeznane z mechaniką samochodową mogą się zastanawiać, czym grozi jazda z niewyważonymi kołami. W dzisiejszych czasach, kiedy samochody rozwijają coraz większe prędkości, a poruszanie się po drogach oznacza umiejętność reagowania w intensywnym ruchu ulicznym, doskonała trakcja bywa niezwykle ważna dla bezpieczeństwa. Koła źle wyważone nie przylegają równomiernie do nawierzchni, powodując drgania kierownicy, a niekiedy nawet całego podwozia, w znacznym stopniu utrudniając precyzyjne prowadzenie pojazdu. Auto z takimi kołami może powodować podczas jazdy wrażenie „ściągania” na bok drogi, albo z opóźnieniem reaguje na ruchy kierownicy, co w przypadku nagłej sytuacji drogowej może okazać się bardzo niebezpieczne. Konsekwencją takiej jazdy, poza zmniejszeniem bezpieczeństwa, jest też nierównomierne zużywanie się bieżnika, dzięki czemu opony szybciej kwalifikują się do wymiany, narażając właściciela na koszty. Nierównomiernie zużyty bieżnik to również gorsza przyczepność do drogi podczas deszczu i na śliskiej nawierzchni.

Kiedy należy wyważyć koła w warsztacie?

Wyważanie kół powinno odbywać się w profesjonalnym warsztacie, takim jak Ford Service. Nieautoryzowany serwis. Sprzedaż, wymiana opon, dysponującym odpowiednimi urządzeniami diagnostycznymi, które wskażą nieprawidłowości i konieczność właściwej korekty. Tradycyjnie taką czynność wykonuje się dwa razy w roku podczas zmiany opon letnich na zimowe i odwrotnie. Jeśli kierowcy jeżdżą na oponach całorocznych, powinni co kilka miesięcy wybrać się na taką kontrolę. Poza standardowymi sprawdzianami istnieją też okoliczności, które wręcz nakazują kierowcy kontrolę wyważenia. Do warsztatu trzeba się udać zawsze po wypadku, stłuczce czy uderzeniu w przeszkodę, po wpadnięciu w dziurę, po jeździe w nierównym terenie, w głębokim błocie lub śniegu, po długim i gwałtownym hamowaniu, ale również po wymianie koła z jakiegokolwiek powodu. Do wizyty w warsztacie powinny też skłonić wszelkie zauważalne drgania pojazdu i pogorszenie prowadzenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz