Artykuł sponsorowany

Wyważanie kół – nie zapomnij o przeglądach w zakładzie wulkanizacyjnym!

Wyważanie kół – nie zapomnij o przeglądach w zakładzie wulkanizacyjnym!

Jednym z najczęstszych problemów motoryzacyjnych kierowców jest nieprawidłowe wyważenie kół. Niestety jest ono często bagatelizowane przez właścicieli różnych pojazdów, co może doprowadzić do rozległych uszkodzeń mechanicznych auta, a nawet może przyczynić się do spowodowania wypadku komunikacyjnego. Ważne jest zatem częste korzystanie z usług profesjonalnych zakładów wulkanizacyjnych.

Diagnozowanie niewyważenia kół

Każdy kierowca powinien sam potrafić rozpoznać, kiedy jego geometria kół i wyważenie są nieprawidłowe. Prowadzenie samochodu w takim jego stanie technicznym owocuje licznymi objawami, które są bardzo łatwe do rozpoznania. Mowa o drganiu całego nadwozia oraz kierownicy, zarzucaniu tyłu samochodu przy pokonywaniu zakrętów, a także o pogorszonym procesie hamowania i poczuciu słabej przyczepności pojazdu do nawierzchni.

Kiedy wyważać koła?

Sprawdzanie stanu kół naszego pojazdu, a także jego ogumienia, powinno stać się dla wszystkich kierowców praktyką stałą. Standardowo na przegląd i pełną wulkanizację powinniśmy udawać się do profesjonalnego zakładu mechaniki pojazdów przynajmniej dwa razy w roku – przed okresem zimowym, a także po nim, wtedy, kiedy wymieniamy opony z letnich na zimowe, czy z zimowych na letnie (dowiedz się również od wulkanizatora, na czym polega użytkowanie opon przejściowych). Pamiętaj również o tym, aby wybierać tylko nowoczesne punkty wulkanizacyjne, które charakteryzują się szeroką ofertą usługową – taką wyróżniają się mechanicy zakładu Wulkotech. W prosty sposób zdiagnozują oni problem występujący w Twoim aucie i go błyskawicznie wyeliminują.

Przyczyny nieprawidłowo wyważonych kół

Jako przyczyny nieprawidłowo wyważonych kół podaje się przede wszystkim zużycie amortyzatorów lub felgi na skutek jazdy po nierównych drogach. Zła geometria elementów układu zawieszenia może być również efektem nieprawidłowego serwisowania wulkanizacyjnego, na które składa się między innymi precyzyjne układanie opony i felgi względem siebie. Do częstych przyczyn niewyważenia kół zalicza się również: źle dobrane opony lub i ich wady fabryczne, niewyrównoważenie bębnów oraz tarcz hamulcowych, a także jazda na ogumieniu ze zużytymi bieżnikami.

Skutki niewyważonych kół

Niewyważone koła są bardzo niebezpieczne dla osoby prowadzącej samochód i jej pasażerów, a także dla całego ruchu drogowego. Niewyeliminowanie problemu w porę może bowiem doprowadzić do zniszczenia kół, a także innych ważnych elementów zawieszenia. Niewyważone koła wpływają bowiem na szybsze zużycie amortyzatorów, łożysk, drążków hamulcowych oraz opon.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz