Artykuł sponsorowany

Wytyczenie budynku krok po kroku

Wytyczenie budynku krok po kroku
Nim na gruncie wyrośnie nasz nowy dom, należy przeprowadzić procedurę wytyczenia budynku. Teoretycznie może jej dokonać kierownik budowy. Jednakże w praktyce lepiej jest skorzystać z usług profesjonalistów i zlecić wytyczenie budynku doświadczonemu geodecie. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega ta procedura i jak wygląda jej przeprowadzanie.

Przed wytyczeniem budynku

Jeśli decydujemy się na skorzystanie z usług doświadczonych fachowców, musimy z nimi najpierw ustalić zakres koniecznych do przeprowadzenia na działce prac. Przede wszystkim należy ustalić wspólnie z kierownikiem budowy liczbę potrzebnych punktów do wyznaczenia, a następnie termin, w którym procedura ma przebiec. Następnie geodeta wytyczy repery, czyli dwa stałe punkty, będące odniesieniem do kolejnych pomiarów w celu wyznaczenia poziomu posadowienia budynku.

Wytyczanie budynku – charakterystyka

Pośród dostępnych metod wytyczania budynków wyróżniamy dwie, które są powszechnie stosowane, mianowicie metodę kołkową oraz metodą ław drutowych. Przeprowadzane są one najczęściej, gdyż charakteryzują się większą trwałością niż pozostałe metody takie jak sypanie wapnem czy kopanie rowków. Te ostatnie ulegają bowiem szybko zniszczeniu pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Powyższe metody dokładnie opiszemy później.

Bez względu na rodzaj metody procedurę wytyczania rozpoczyna się od wyznaczenia najważniejszych punktów, czyli osi bądź narożników zewnętrznych przyszłego budynku. O lokalizacji tych punktów decyduje kierownik budowy, a ich liczba nie może być mniejsza niż 4. W przypadku budynków, których fundamenty przybierają nieregularne kształty, liczba punktów wynosi zazwyczaj od 6 do 10. Na ich podstawie kierownik wyznacza położenie fundamentów.

Wytyczonych wcześniej punktów nie należy zmieniać, stanowią one bowiem podstawę do dalszych pomiarów oraz prac na palcu budowy.

Metody wytyczania budynków

Jak tłumaczy nasz rozmówca, geodeta Leszek Kaczkowski:

Wytyczanie metodą kołkową polega na wbijaniu specjalnych kołków w miejscach, w których główne osie budynku się przecinają bądź w zewnętrznych narożnikach budynku. Kołki nie muszą być na tej samej wysokości. W trakcie prac mogą one być przesuwane poza planowany wykop, ale każda zmiana musi zostać na bieżąco udokumentowana, aby w każdej chwili można było odtworzyć pierwotne ich położenie. Podstawowym punktem odniesienia zaś są dwa punkty główne, czyli repery. Metoda kołkowa jest bardzo popularna, między innymi dlatego, iż jest ona mniej kosztowna od metody ław drutowych.

Metoda wytyczania budynku przy użyciu ław drutowych jest droższa od metody kołkowej, ale za to pozwala na bardziej dokładne przeprowadzenie całej procedury. Przy jej pomocy wytyczane są osie lub krawędzie fundamentów przyszłej budowli. Pod pojęciem „ław drutowych” kryją się specjalne linki bądź druty, które są rozciągane pomiędzy deskami, wcześniej już przybitymi do palików. Wszystkie deski muszą znajdować się na tym samym poziomie, aby umożliwić właściwą ocenę głębokości wykopu. Wysokość ław zaś ustala kierownik budowy, a umieszcza się je w odległości, która jest dla nich bezpieczna. Ławy nie mogą być bowiem naruszone w trakcie trwania dalszych prac ani przez robotników, ani przez maszyny budowlane. 

Oceń artykuł (3)
4.7
Komentarze
Dodaj komentarz