Artykuł sponsorowany

Wytłaczarki jedno i dwuślimakowe. Porównanie

Wytłaczarki jedno i dwuślimakowe. Porównanie

Ze względu na zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne wytłaczarki ślimakowe nalezą do bardzo nowoczesnych urządzeń. Przyczyniają się do efektywnego wytłaczania materiałów polimerowych. Uwagę producentów zwracają szczególnie tworzywa trudno przetwarzalne. Specjalnie z myślą o takich materiałach powstały wytłaczarki wieloślimakowe. Jakie jest zastosowanie wytłaczarek jedno- i dwuślimakowych w praktyce przemysłowej? Sprawdź.

Podstawowa charakterystyka maszyn

Oba rodzaje wytłaczarek służą do obróbki tworzyw sztucznych, ale różnią się od siebie konstrukcją. Zasada ich działania jest mało skomplikowana. Przez maszynę przeciska się upłynniony plastik. Z kolei głowica z kształtką nadaje wytłoczni właściwą formę.

Do porównania właściwości obu typów wytłaczarek konieczne będzie zapoznanie się z parametrami technicznymi charakterystycznymi dla opisywanych maszyn. Do parametrów różnicujących można zaliczać między innymi: uplastycznianie, rozkład czasu przebywania tworzywa w wytłaczarce, odgazowanie, wytwarzanie ciśnienia, pobieranie materiału z zasobnika, samooczyszczanie się ślimaków itd. Dobrym pomysłem będzie skonsultowanie tych parametrów ze specjalistą z firmy Pol-Service Majcher Jacek.

Zróżnicowana funkcjonalność

Duże znaczenie w kontekście doboru odpowiedniej wytłaczarki ma typ obrabianego materiału. Zależnie od wybranego modelu można bowiem uzyskać różne rezultaty w zakresie mieszania rozprowadzającego, pobierania materiału zasobnika itd. Decydującymi czynnikami będą więc rodzaj oraz pożądana postać surowca polimerowego wraz z oczekiwaną jakością gotowych produktów.

Wytłaczarki dwuślimakowe występują w odmianach przeciwbieżnej i współbieżnej. Warto mieć na uwadze to, że najwyższe ciśnienie wytwarza się w wytłaczarkach dwuślimakowych przeciwbieżnych. Z kolei wytłaczarki dwuślimakowe współbieżne wyróżnia wysoki wskaźnik większości parametrów. W tym kontekście nie sposób jednak nie wspomnieć o wytłaczarkach jednoślimakowych, które charakteryzują się stosunkowo niską ceną. Ich cechą jest to, że można je stosować w przetwórstwie tworzyw tego samego rodzaju.

Co wypada lepiej?

Jeśli weźmie się pod uwagę funkcjonalność i wydajność pracy w wymagających warunkach, to zdecydowanie lepiej wypada wytłaczarka dwuślimakowa. Nie oznacza to jednak, że jednoślimakowy odpowiednik nie jest wart uwagi. Wszystko uzależnione jest bowiem od potrzeb danego zakładu produkcyjnego. Inwestycja w tego typu sprzęt wiąże się ze sporym wydatkiem. W wielu miejscach wytłaczarka jednoślimakowa będzie więc wystarczająca, zwłaszcza gdy przeanalizuje się kwotę zakupu sprzętu.

Generalnie rzecz biorąc, wytłaczarki jednoślimakowe całkiem dobrze radzą sobie z większością operacji, choć ich samooczyszczanie nie stoi na zbyt wysokim poziomie.

Wyższą funkcjonalność mają wytłaczarki dwuślimakowe, choć w tym aspekcie należy dokonać rozróżnienia na wytłaczarki współbieżne i przeciwbieżne. W tym drugim przypadku dużo lepsze będzie wytwarzanie ciśnienia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz