Artykuł sponsorowany

Wystawy psów – co właściciel wiedzieć powinien

Wystawy psów – co właściciel wiedzieć powinien

Marzysz o udziale Twojego czworonoga w wystawie? Jest to niewątpliwie wyjątkowe przeżycie zarówno dla psa, jak i jego właściciela, jednak nie każdy zwierzak może wziąć w nim udział. Zobacz, jakie warunki musisz spełniać Ty oraz Twój pupil, by móc wziąć udział w tym wydarzeniu. Sprawdź, w jaki sposób przygotować swojego psa do udziału w wystawie.

Kilka kwestii formalnych

Choć każdy czworonóg zasługuje na miłość i podziw, aby móc wziąć udział w wystawie, musi on posiadać odpowiednio udokumentowany rodowód lub metrykę. Ponadto, Twój zwierzak musi otrzymać numer rejestracyjny Związku Kynologicznego w Polsce.

Wystawa jest wydarzeniem stresującym dla zwierzaka, dlatego musi być on w dobrej kondycji zdrowotnej. Oznacza to, że posiadać musi udokumentowane obowiązkowe szczepienia, z których najważniejszym jest to na wściekliznę, oraz być pod stałą opieką wyspecjalizowanego w leczeniu psów tej rasy weterynarza. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie przeszkolenie zwierzęcia.

Pewne warunki spełnić musisz również Ty, jako właściciel psa. Aby móc wystawiać swoje zwierzę, musisz być członkiem organizacji, zarządzającej tym wydarzeniem, na przykład  Związku Kynologicznego.

Odpowiednie przeszkolenie drogą do sukcesu

Podczas wystawy Twój pupil poddany zostanie ocenie. Sędziowie sprawdzą stan jego pyska i uzębienia, ocenią sierść oraz postawę. Wiąże się to z dotykaniem zwierzęcia we wrażliwych dla większości czworonogów punktach. Jeśli planujesz start w wystawach, powinieneś zadbać o dobre przygotowanie zwierzęcia i jego reakcje na dotyk obcych.

Warto myśleć o tym już, kiedy Twój pupil jest szczenięciem – im szybciej rozpoczniecie przygotowania, tym większa szansa na powodzenie. Możesz na przykład skorzystać z usług rekomendowanego przez Związek Kynologiczny w Polsce ośrodka szkoleniowego Baritus, który w swojej ofercie posiada lekcje wychowania szczeniąt – psie przedszkole.

Podczas takich zajęć Twój pupil stopniowo przyzwyczajać się będzie do towarzystwa innych psów, dotyku i różnych bodźców, a także uczyć się posłuszeństwa i pierwszych komend. Kiedy podrośnie, pod okiem specjalistów nauczy się również chodzić tak, by wprawiać w zachwyt przechodniów, a także odpowiedniej prezentacji, która oceniana jest podczas wystawy.

Starego psa nie nauczysz nowych sztuczek?

Wielu właścicieli psów rasowych decyduje się na rozpoczęcie ich kariery na wystawach w momencie, gdy pupil powoli wyrasta z wieku szczenięcego. Czy jest już wtedy zbyt późno na naukę? Jeśli oddasz go w ręce profesjonalistów, szybko nadrobi stracony czas, warto więc próbować. Ośrodki szkolące psy oferują szereg programów dostosowanych do ich wieku, umiejętności i przebytych doświadczeń.

Nawet jeśli nie planujesz uczestnictwa w wystawie, wzięcie udziału w takim kursie jest dobrym pomysłem – pozwoli Ci lepiej zrozumieć Twojego pupila i zostać jego najlepszym przyjacielem.

Opracowanie:
Warszawa, Szczawnicka 12A
tel. 518 444 888
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz