Materiał Partnera

Wysokiej jakości gaśnice samochodowe - sprawdź co oferuje Eugeniusz Rogal

Wysokiej jakości gaśnice samochodowe - sprawdź co oferuje Eugeniusz Rogal

Gaśnica samochodowa to jeden z podstawowych elementów wyposażenia auta,a kierowcy na terenie Polski są prawnie zobowiązani do wożenia ze sobą sprawnej gaśnicy. Zignorowanie tego przepisu z jednej strony skutkować będzie otrzymaniem mandatu karnego, w przypadku kontroli, ale przede wszystkim jej brak może narazić zdrowie i życie użytkowników pojazdu podczas pożaru. Dlatego też warto mieć na pokładzie wysokiej jakości sprzęt, który oferuje między innymi Eugeniusz Rogal.

Zadbaj o odpowiednią gaśnicę

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy kierowca ma obowiązek wyposażenia swojego auta w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia, która powinna zawierać w sobie co najmniej 1 kg środku gaśniczego. Niestety bardzo często właściciele pojazdu nie przywiązują odpowiedniej wagi do tego elementu, a co za tym idzie gaśnica samochodowa bywa schowana w bagażniku i przypominamy sobie o niej w czasie kontroli policyjnej lub okresowego przeglądu technicznego. Nie warto jednak zaniedbywać tego elementu wyposażenia, gdyż wbrew pozorom pożar w aucie to dość częste zjawisko, na które trzeba być przygotowanym. Kupując gaśnicę samochodową, warto jej szukać przede wszystkim w specjalistycznych punktach, na przykład w firmie, którą prowadzi Eugeniusz Rogal, zajmujących się dystrybucją tego typu urządzeń. Wybierając gaśnicę samochodową warto zwrócić uwagę na litery umieszczone na zbiorniku, odnoszące się do rodzajów pożarów, które można ugasić przy pomocy danej gaśnicy. Najlepiej wybrać gaśnicę ABC, która oprócz płonących płynów (B) i gazów (C), może być użyta do gaszenia ciał stałych (A). Podstawowy podział gaśnic samochodowych wyróżnia dwa typy:

  • gaśnica „ciśnieniową”, z której proszek wypychany jest przez azot. Ma ona manometr, czyli wskaźnik ciśnienia, i po tym najłatwiej ją rozpoznać,
  • gaśnica ze zbiornikiem na CO2 zamontowanym wewnątrz obudowy. Po wyjęciu zawleczki należy nacisnąć delikatnie rączkę by przebić nabój CO2 i po odczekaniu ok. 2 s (czas potrzebny na wytworzenie nadciśnienia) dopiero można gasić zaczątek pożaru.

Warto pamiętać, że kilogramowa gaśnica samochodowa umożliwia gaszenie pożaru w zarodku (zbiornik jest pusty już po ok. 6 sekundach od otwarcia zaworu). Pozwala więc ona wyłącznie na stłumienie zarzewia ognia lub żarzącej się instalacji elektrycznej, która jest przyczyną wielu pożarów samochodów. W przypadku większego pożaru, należy zadbać o własne bezpieczeństwo i zadzwonić po straż pożarną lub odwiedzić specjalistyczny sklep, np. prowadzony przez Eugeniusza Rogala i zaopatrzyć się w nieco większe urządzenie. Pamiętajmy, że jeśli chcemy posiadać gaśnicę, która może być faktycznie pomocna w krytycznej sytuacji, a nie tylko pozwoli na przejście przeglądu technicznego, warto wybrać gaśnicę minimum 2-kilogramową.

Gaśnica samochodowa pod kontrolą

Warto pamiętać , że każde urządzenie gaśnicze posiada okres gwarancji producenta oraz okres legalizacji. Okres gwarancji jest to czas, przez który producent gwarantuje poprawne działanie urządzenia i wynosi on z reguły od 3 do 5 lat od daty produkcji, pod warunkiem dokonywania przeglądów gaśnicy (tzw. legalizacji). Jeśli chodzi o gaśnice proszkowe, w tym gaśnice samochodowe, jesteśmy zobowiązani zgodnie z polskim prawem do wykonywania przeglądów technicznych zgodnie z zaleceniami producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku. Sam przegląd techniczny i konserwacja gaśnic samochodowych, powinny być wykonane przez specjalistę, np. z firmy Eugeniusz Rogal i obejmują przede wszystkim sprawdzenie urządzenia pod względem technicznym oraz ewentualne naprawy i dopuszczenie go do użytku przez kolejny rok. Odpowiednia oraz sprawdzona i sprawna gaśnica w aucie to nie tylko wymóg obowiązujących przepisów, to przede wszystkim element, który zapewni użytkownikom pojazdu bezpieczeństwo w przypadku jego pożaru. Dlatego też sprzęt ten powinien być zakupiony w specjalistycznym sklepie oraz konserwowany przez fachowców, takich jak Eugeniusz Rogal.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz