Materiał Partnera

Wysoki poziom wód gruntowych podczas prac budowlanych

Wysoki poziom wód gruntowych podczas prac budowlanych

Zbyt wysoki poziom wód gruntowych może okazać się ogromną przeszkodą podczas prac budowlanych. Wody podziemne są oczywiście wszędzie, jednak są one szczególnie problematyczne na terenach podmokłych, gruntach ilastych oraz w okolicy jezior i rzek. Niestety ich działanie może bardzo niekorzystnie wpłynąć na budynek i narazić inwestorów na dodatkowe koszty. Jak sobie z tym poradzić? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Wody gruntowe i ich oddziaływanie na fundament budynku

Wysoki poziom wód gruntowych może okazać się bardzo problematyczny. Oddziałuje on na dom od jego podstawy, czyli od fundamentów, zmniejszając ich termoizolacyjność, a tym samym wpływając na zwiększenie stopnia zawilgocenia. Ten czynnik zaś będzie potęgował ryzyko powstawania niebezpiecznej dla zdrowia domowników pleśni, która może okazać się trudna do usunięcia. Jeśli fundamenty nie zostały odpowiednio zaizolowane, wilgoć będzie też wędrować na górne kondygnacje. Kolejnym negatywnym czynnikiem jest wpływ wody na ściany budynku. Ciągły kontakt z solami znacząco przyspiesza niszczenie, intensyfikowane przez powtarzające się procesy marznięcia i odmarzania ścian.

Wysoki poziom wody w trakcie budowy domu

Wielu inwestorów może także zaskoczyć wysoki poziom stojącej wody już na etapie budowy domu, gdy zaczyna się ona gromadzić wokół fundamentów lub w wykopie. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z bardzo wydajnych tłokowych pomp do igłofiltrów, które odwadniają wykopy na gruntach takich jak iły, frakcje pylaste, a także drobne i średnioziarniste piaski. Tego typu urządzenia proponuje m.in. firma BBA Pumps, która do ich napędzania stosuje silniki elektryczne lub ekonomiczne silniki wysokoprężne, a także umieszcza je w dźwiękochłonnych obudowach, dzięki czemu ich praca jest bardziej przyjazna dla osób postronnych.

Pozostałe zastosowanie instalacji igłofiltrowych

Instalacje igłofiltrowe mają też wiele innych zastosowań, poza odwadnianiem wykopów budowlanych. Mogą też służyć na potrzeby rolnictwa, uzyskiwania wody pitnej i do celów ogrodniczych, ogólnego obniżania wód gruntowych, okresowego odwadniania i tzw. odwadniania geotechnicznego celem zredukowania obsunięć gruntu czy poprawy stabilności terenu.

Wysoki poziom wód gruntowych, który pojawia się podczas prac budowlanych, to dla inwestorów często ogromne zaskoczenie, na szczęście dzięki nowoczesnych instalacjom igłofiltrowym można łatwo sobie z nim poradzić. Istotne, aby przy wyborze urządzenia wybrać to, które będzie dostosowane do warunków panujących w konkretnym terenie . W wyborze odpowiedniego pomogą specjaliści z BBA Pumps, firmy od ponad 60 lat specjalizującej się w dostarczaniu najwyższej jakości mobilnych pomp i akcesoriów w postaci rur, węży ssawnych, tłocznych oraz systemów igłofiltrowych.

Opracowanie:
Piaseczno, Żeromskiego 39A
tel. 227 138 611
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz