Artykuł sponsorowany

Wysoka wydajność i efektywna praca maszyn CNC

Wysoka wydajność i efektywna praca maszyn CNC

Urządzenia i maszyny CNC nie różnią się zasadniczo budową od tego samego typu maszyn konwencjonalnych. Ich funkcja jest taka sama, pozbawione są jedynie elementów służących do ręcznej kontroli działania urządzenia, gdyż tę funkcję przejmuje komputer. Skrót CNC pochodzi od angielskiego Computerized Numerical Control, co oznacza po polsku komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Poznaj zasady działania maszyn CNC.

Jak zapewnić dokładność obróbki na urządzeniu CNC?

Duża dokładność obrabiarek CNC jest konsekwencją ich budowy, która uwzględnia przeniesienie napędu z ręcznego, na napęd elektroniczny i przekładnie śrubowe. Układy pomiarowe służą określeniu wartości zrealizowanych przemieszczeń napędu, które są porównywane w pamięci komputera sterującego z wartościami zaprogramowanymi. Dobór materiałów, z których wykonana jest maszyna robocza, na przykład tokarka CNC, też ma znaczenie dla redukcji błędów w obróbce, dlatego częściowo zastępuje się elementy metalowe maszyn CNC, materiałami z tworzyw sztucznych o wysokiej wytrzymałości, zaś postumenty i łoża maszyn wykonywane są z betonu polimerowego.

Wybór narzędzia roboczego w trakcie pracy urządzenia CNC

Elementem urządzenia sterowanego numerycznie są podzespoły do automatycznej wymiany narzędzi. Maszyna taka może się różnić ilością gniazd narzędziowych. Program w pamięci komputera jest odpowiedzialny za wybór narzędzia do pracy. W tokarkach CNC stosowana jest rewolwerowa głowica narzędziowa, która, w momencie wywołania narzędzia przez program, obraca się i ustawia właściwe narzędzie w położeniu roboczym. W zależności od modelu głowica może posiadać od ośmiu do szesnastu miejsc na narzędzia. Rolę urządzenia do automatycznej wymiany narzędzi we frezarkach pełni magazyn narzędzi. Tutaj wymiana narzędzi zachodzi przy pomocy chwytaków, a operacja trwa nieco dłużej, niż w przypadku głowicy.

Prawidłowe zamocowanie elementu obrabianego

Aby obrabiany przedmiot był prawidłowo, czyli stabilnie i bez luzów, zamocowany na wrzecionie urządzenia, konieczne są sprawne uchwyty mocujące go w miejscu podczas procesu roboczego. Zgodnie z informacją uzyskaną od ekspertów z firmy LeMa obróbka CNC w tokarkach zwykle elementami mocującymi są uchwyty szczękowe, uchwyty zaciskowe, tarcze tokarskie lub tuleje zaciskowe. Oprawki do narzędzi tokarskich nie tylko zapewniają prawidłowe usytuowanie obrabianego elementu, ale także dopływ chłodziwa do narzędzia roboczego. We frezarkach, przy prostej obróbce korzysta się przede wszystkim z uchwytów szczękowych, zaś przy obróbce elementów skomplikowanych wykorzystuje się zestawy, z których ustawia się odpowiednie uchwyty frezarskie. Na dużych frezarkach narzędzia mocowane są w oprawkach z chwytem stożkowym.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz