Materiał Partnera

Wyrywanie ósemek – czego można się spodziewać podczas zabiegu?

Wyrywanie ósemek – czego można się spodziewać podczas zabiegu?

Zęby mądrości czyli trzecie zęby trzonowe są pozostałością po wcześniejszych stadiach ewolucji człowieka. Współcześnie, z uwagi na zmianę sposobu odżywiania tzw. ósemki powoli zanikają, powodując sporo problemów. Dla dentystów usuwanie trzecich zębów trzonowych jest czynnością rutynową. Dla pacjentów stresogenną, gdyż istnieje przekonanie, że zabieg jest bolesny i skomplikowany. Jak się przygotować do zabiegu?

Dostęp do ósemek jest zwykle problematyczny, co utrudnia utrzymanie higieny. Wpadający do pustych przestrzeni w dziąśle pokarm powoduje rozwijanie się bolesnych stanów zapalnych. Zęby te mają też tendencję do wyrzynania się w nieodpowiednim kierunku i wpływania na zęby sąsiadujące, co może powodować rozwój próchnicy. Wszystko to w ostateczności prowadzi do konieczności pozbycia się ich. Zabieg warto przeprowadzić u profesjonalnego stomatologa, z dużym doświadczeniem w temacie ekstrakcji ósemek i posiadającego odpowiedni sprzęt.

Przygotowanie do zabiegu

Usuwanie ósemek jest zabiegiem chirurgicznym i należy się do niego odpowiednio przygotować. Konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, na którym widać obie szczęki. Dzięki temu lekarz zapoznaje się z położeniem zęba i korzeni. Ważne jest odpowiednie dobranie terminu zabiegu. Niskie temperatury otoczenia sprzyjają szybszemu gojeniu się ran. Przed samym zabiegiem warto się najeść – po ekstrakcji przyjmowanie pokarmów może być utrudnione. Czasami przez zabiegiem pacjent wypija alkohol. Nie należy tego robić, gdyż może on wejść w reakcję ze środkami znieczulającymi i zmniejszyć ich działanie. Może on również doprowadzić do dolegliwości kardiologicznych. U kobiet usuwanie zębów mądrości nie może być wykonywane na dwa dni przed miesiączką i w jej dwóch pierwszych dniach.  Stomatolodzy zalecają również usuwanie zębów po wykonaniu szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Pacjent przed zabiegiem musi poinformować lekarza o swoich dolegliwościach oraz o przyjmowanych lekach, zwłaszcza rozrzedzających krew.

Co po zabiegu?

Po wykonaniu zabiegu najważniejsza jest odpowiednia higiena jamy ustnej, która zapobiegnie ewentualnym powikłaniom. Zęby należy myć miękką szczoteczką, szczególnie dbając o miejsce po usunięciu zęba. Dla zmniejszenia opuchlizny i bólu okolice policzka można okładać lodem, a jamę ustną płukać z użyciem delikatnych środków. Należy też zrezygnować z przyjmowania pokarmów wymagających gryzienia, z gorących potraw i alkoholu. Podrażniać ranę mogą również napoje gazowane i kwaśne potrawy. Należy ograniczyć się do jedzenia jogurtów i zup, podawanych w temperaturze pokojowej. Zabieg usunięcia ósemki odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co chroni pacjentów przed niepotrzebnym bólem. Współpraca z doświadczonym stomatologiem pomoże w przejściu przez zabieg i zmniejszeniu ewentualnych powikłań.

Opracowanie:
Łódź, św. Teresy od Dzieciątka Jezus 100 p.215
tel. 512 503 505
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz