Artykuł sponsorowany

Wyroby z granulatu gumowego – jakie jest ich zastosowanie?

Wyroby z granulatu gumowego – jakie jest ich zastosowanie?

Granulat gumowy bardzo często pozyskuje się na drodze recyklingu. Nawet, jeśli został on wyprodukowany standardowym sposobem, stanowi wydajne i uniwersalne tworzywo służące do produkcji wielu elementów. Należą do nich między innymi płyty, podesty i krawężniki – głównie w formie elementów nawierzchniowych. Jednak zastosowanie granulatu gumowego w tym miejscu jeszcze się nie kończy.

Granulat gumowy i jego zastosowanie

Podczas przeglądania ofert producentów materiałów gumowych – takich jak Pionier Jawor – szybko zauważymy pewne punkty wspólne. Jednym z nich jest z całą pewnością zastosowanie ekologicznego granulatu gumowego służącego do produkcji różnego typu elementów. Wytwarzane z niego płyty, podesty i krawężniki charakteryzują się doskonałymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Są elastyczne, odporne na ścieranie oraz działanie temperatury. Niestraszne im także promieniowanie ultrafioletowe. W zależności od oferowanych cech rodzaje granulatu różnią się między sobą pod względem parametrów oraz ceny, więc warto dobierać wyłącznie wyroby dostosowane do danej aplikacji. W większości przypadków wyroby z granulatu gumowego służą jako elementy nawierzchni. Czasami umieszcza się je pomiędzy górną warstwą nawierzchni a twardym podłożem. Płyta z granulatu stanowi wówczas tak zwaną podbudowę. Zazwyczaj stosuje się w tym celu płyty z granulatu SBR lub granulatu EPDM. Grubość warstwy dobiera się w zależności od tego, jaki rodzaj ma budowana nawierzchnia. Grubość podbudowy bezpośrednio przekłada się bowiem na elastyczność całej nawierzchni i musi zostać dobrana odpowiednio do jej zastosowania. Dobrym przykładem zastosowania tej reguły w praktyce są nawierzchnie spotykane często na nowoczesnych placach zabaw, w których grubość podbudowy uzależniona jest od maksymalnej wysokości, z której może spaść na nią dziecko.

Nowe zastosowania płyt z granulatu gumowego

Ciekawym zastosowaniem płyty z granulatu gumowego jest także tworzenie przegród dźwiękoszczelnych. Przeprowadzone niedawno badania potwierdzają jego dźwiękoszczelność na poziomie tej zapewnianej przez wełnę mineralną. Otrzymywany głównie z recyklingu granulat gumowy staje się zatem atrakcyjny dla producentów wysokiej klasy ekranów akustycznych. Ta jego unikatowa właściwość wynika bezpośrednio ze struktury płyt z granulatu – mają one porowatą powierzchnię, która idealnie rozprasza wszelkie padające na nią dźwięki. Tłumią ponadto drgania samych przegród dźwiękochłonno‐izolacyjnych, co dodatkowo podnosi ich użyteczność w omawianym zakresie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz