Materiał Partnera

Wyroby powstałe z przetwarzania surowców wtórnych

Wyroby powstałe z przetwarzania surowców wtórnych

Recykling to jedna z najważniejszych procedur w ramach gospodarki odpadami. Z jednej strony odzyskiwanie surowców tańsze, niż pozyskiwanie całkowicie nowych, co przekłada się na obniżenie kosztów produkcji oraz finalną wartość produktu. Z drugiej – recykling pozwala w dużym stopniu ograniczyć ilość odpadów trafiających na wysypiska śmieci i tym samym wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Jakie wyrobu powstają z przetwarzania surowców wtórnych?

Produkty metalowe

Różnego rodzaju metale stanowią surowiec wręcz przeznaczony do tego, by je przetwarzać.

- Spowodowane jest to tym, że w przeciwieństwie do niektórych innych surowców wtórnych nie tracą one swoich właściwości po jednokrotnym wykorzystaniu w produkcji – mówi przedstawiciel firmy SSW Skup Surowców Wtórnych - Stare elementy metalowe można z powodzeniem przetworzyć, by uzyskać surowiec o parametrach identycznych, jak materiał nigdy wcześniej nie użytkowany.

Metalowe surowce wtórne

Recyklingowi poddawane są elementy wykonane z różnych metali i ich stopów. W procesie tym odzyskuje się między innymi

  • Miedź – to jeden z najpowszechniej stosowanych w przemyśle metali. Jest świetnym przewodnikiem ciepła i prądu elektrycznego, dlatego wykorzystuje się go m.in. w produkcji kabli i przewodów. Ponadto jest bardzo plastyczny, co umożliwia jego prostą obróbkę nawet na zimno
  • Brąz – to stop, którego składnikami są przede wszystkim cyna i miedź, do jego produkcji używa się również domieszek innych pierwiastków. Odznacza się m.in. dużą wytrzymałością, odpornością na wysokie temperatury, jest łatwy w obróbce i niepodatny na korozję.
  • Mosiądz – to stop wytwarzany z miedzi i cynku oraz ewentualnych domieszek innych pierwiastków, takich jak glin, ołów czy żelazo. Podobnie jak brąz jest bardzo plastyczny, ciągliwy i odporny na korozję. To czyni z niego surowiec idealny do produkcji elementów armatury i innych wyrobów przeznaczonych do użytki w środowisku wodnym.

Wyroby z surowców wtórnych

Przedstawione wyżej surowce po odzyskaniu i przetworzeniu mogą zostać wykorzystane w produkcji szerokiego wachlarza asortymentu. Do głównych wyrobów należy zaliczyć między innymi

  • Rury, tuleje – przeznaczone do budowania instalacji wodnych i innych, przeznaczonych do transportu cieczy, np. w zakładach przemysłowych
  • Blachy – z których wykonuje się między innych blachodachówki
  • Pręty – wysokiej jakości pręty mogą być wykorzystane bezpośrednio w branży budowlanej lub instalatorskiej, jak również przeznaczone do dalszej obróbki, np. do produkowania z nich drutów.
  • Kształtowniki – między innymi kątowniki, ceowniki, teowniki.

Te oraz wiele innych produktów znajdziemy w ofercie firmy SSW.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz