Artykuł sponsorowany

Wypożyczenie samochodu - wymogi formalne

Wypożyczenie samochodu - wymogi formalne

Usługi wypożyczalni samochodowych stają się coraz popularniejsze. Warto z nich korzystać np. wybierając się na wakacje lub długą podróż służbową – możemy zdecydować się na wynajem auta również w sytuacji, kiedy nasz własny samochód uległ uszkodzeniu. Zanim jednak zasiądziemy za kółkiem wypożyczonego pojazdu, powinniśmy dopełnić kilku formalności.

Kto może wypożyczyć auto?

Zanim zabierzemy się do przeglądania ofert wypożyczalni w poszukiwania samochodu, który chcielibyśmy wynająć, powinniśmy wiedzieć, że nie każdy może skorzystać z takiej usługi. Oczywistą kwestią jest, że do wypożyczenia samochodu wymagane będzie od nas posiadane prawa jazdy. Każda wypożyczalnia posiada jednak własną politykę w kwestii wieku oraz stażu kierowcy. Przykładowo wymogiem stawianym przez wypożyczalnię Rent Car Systems jest, aby kierowca miał ukończone 21 lat i od co najmniej 2 lat posiadał prawo jazdy kategorii B.

Weryfikacja kierowcy

Poza ważnym prawem jazdy przy wypożyczeniu auta konieczne będzie okazanie ważnego dowodu tożsamości – może nim być zarówno dowód osobisty, jak i paszport. Ma to na celu zweryfikowanie danych kierowcy. Jeśli wypożyczamy samochód na firmę, konieczne będzie okazanie dokumentu rejestrowego.

Samochód na OC sprawcy

Jeśli nasz samochód został uszkodzony w wyniku wypadku, którego nie spowodowaliśmy, możemy na koszt ubezpieczyciela sprawcy wypożyczyć auto zastępcze.

- Prawo do wypożyczenia samochodu z OC sprawcy przysługuje nam niezależnie od tego, czy korzystamy z samochodu w celach służbowych, czy prywatnych – mówi przedstawiciel firmy Rent Car System – Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących wynajmu. Po pierwsze wypożyczyć możemy auto klasy nie wyższej, niż nam uszkodzony pojazd. Po drugie wypożyczenie na koszt ubezpieczyciela przysługuje nam wyłącznie do momentu usunięcia awarii naszego samochodu lub kupna nowego auta. Po trzecie ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów wynajmu, jeśli posiadamy drugie auto, którego możemy używać, bądź jeśli wykazane zostanie, że nie korzystamy z pojazdu codziennie i nie jest nam on niezbędny do codziennego funkcjonowania. Z drugiej strony ubezpieczyciel nie ma prawa narzucać nam limitu kilometrów ani sposobu korzystania z auta.

Jak wypożyczyć samochód na OC sprawcy? Nie musimy w tym celu informować ubezpieczalni. Większość wypożyczalni w naszym imieniu dopełnia wszystkich formalności. Naszym zadaniem jest wyłącznie wypełnienie oświadczenia o ponoszeniu strat, w którym podajemy dane sprawcy o zgłoszenia straty. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz