Artykuł sponsorowany

Wyposażenie warsztatu stolarskiego

Wyposażenie warsztatu stolarskiego

Stolarz to rzemieślnik wykonujący z drewna meble lub elementy potrzebne w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Typowe prace stolarskie to obróbka skrawaniem (ręczna i mechaniczna) drewna oraz wykonywanie, montaż, remontowanie i modernizacja stolarki budowlanej i otworowej.

Zawód: stolarz

Zawód stolarza ma bardzo długą tradycję. Pierwszy cech stolarski założono pod koniec XV wieku w Krakowie. Wraz z rozwojem miast, a także wyodrębnieniem się stanu mieszczaństwa w kolejnych latach wzrosło zapotrzebowanie na usługi meblarskie. Przybywało więc profesjonalnych stolarzy, wykonujących na zamówienie stoły, krzesła, szafy, łóżka… Pierwszą szkołę meblarstwa stworzył w 1750 roku Stanisław Konarski. Do znanych stolarzy zalicza się Jan Jakub Simmler (1791–1872), polski rzemieślnik ebenista, produkujący meble o wysokim poziomie artystycznym i uznawany za najwybitniejszego stolarza XIX-wiecznej Warszawy. Meble simmlerowskie (bo tak określają je antykwariusze) są symbolem dobrej roboty w zawodzie stolarskim.

Zawód stolarza wymaga szerokiej wiedzy specjalistycznej na temat gatunków drewna, oceny ich jakości, właściwości i przeznaczenia oraz rodzajów połączeń: stałych (na klej) lub rozłącznych (kołkowych, wpustowych) itp. Stolarz powinien mieć przede wszystkim zdolności manualne, niezbędne przy wykonywaniu niemal każdej z czynności w tym zawodzie. Ważna jest również wyobraźnia przestrzenna, zdolności matematyczne potrzebne przy wykonywaniu obliczeń, umiejętność sporządzania i odczytywania rysunków technicznych, dokładność oraz cierpliwość.

Podstawowe narzędzia stolarskie

Do typowych czynności wykonywanych przez stolarza w czasie pracy należą: wycinanie elementów drewnianych, łączenie elementów za pomocą kleju, śrub, gwoździ lub zszywek, szlifowanie, heblowanie, frezowanie, oklejanie mebli, lakierowanie, bejcowanie lub malowanie powierzchni drewnianych oraz montowanie mebli i przymocowywanie ich do ścian.

Najważniejszym sprzętem, bez którego nie może funkcjonować żaden warsztat stolarski, jest piła, zarówno ręczna, jak i stołowa. Poza tym koniecznie należy wyposażyć warsztat stolarski w wyrzynarki, pilniki przystosowane do pracy z drewnem, imadła oraz lakiery i pozostałe środki chemiczne do impregnacji drewna. W profesjonalnych zakładach powinny znaleźć się także maszyny stolarskie, takie jak grubościówki, strugarki, frezarki czy dłuciarki. Chcąc wyposażyć warsztat stolarski w urządzenia dla fachowców, najlepiej skorzystać z oferty firm, specjalizujących się w sprzedaży wysokiej jakości narzędzi dla przemysłu drzewnego i meblarskiego, jak np. LEUCO. Wspomnianą wyżej piłę, jako sprzęt niezbędny w pracy stolarza, zakupimy w LEUCO w wersji, która praktycznie nie generuje hałasu, a jej ostrza pokryte są powłoką diamentową, która pozwala na cięcie bardzo twardych materiałów i przedłuża żywotność tarczy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz