Materiał Partnera

Wyposażenie komputerowe dla szkół z wykorzystaniem VAT-u 0%!

Wyposażenie komputerowe dla szkół z wykorzystaniem VAT-u 0%!

Wysokiej klasy sprzęt komputerowy potrzebny jest wszędzie – w domu, w biurach każdej firmy, w sklepach, a także w instytucjach publicznych. Szczególnie ważne jest to, by szkoły i uczelnie wyższe gwarantowały uczniom/studentom, a także swoim pracownikom dostęp do dobrych laptopów, drukarek czy innego wyposażenia komputerowego. Niestety generuje to spore koszty, zwłaszcza że sprzęt musi być wymieniany przynajmniej raz na 5 lat. Istnieje jednak sposób na obniżenie kosztów. Przedstawiamy go w dalszej części artykułu.

Komputery i drukarki z 0% VAT!

Instytucje publiczne, które prowadzą działalność oświatową, a także te, które zalicza się do organizacji humanitarnych, charytatywnych oraz edukacyjnych, są objęte specjalnym zapisem ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku. Artykuł 83. ust. 1 pkt. 26, stanowi bowiem, iż przy zakupie wyposażenia komputerowego wymienione powyżej podmioty mogą skorzystać z podatku VAT w wysokości 0%. Jest to możliwe do wykorzystania przy zakupie jednostek centralnych komputerów, monitorów, drukarek i skanerów, a nawet urządzeń specjalistycznych: sprzętów komputerowych do pism Braille’a czy koncentratorów, routerów i modemów. Dzięki takiej ustawie wymiana urządzeń co kilka lat na nowsze i sprawniejsze nie musi wiązać się z koniecznością znacznego cięcia w budżecie.

VAT 0% pomaga zatem w cyfryzacji instytucji publicznych, a już dzisiaj wiele szkół prowadzi lekcje z wykorzystaniem laptopów nie tylko na informatyce. Modernizowane są również sale zajęć uniwersytetów, które wypełniane są wysokiej klasy komputerami oraz dostępnymi bezpłatnie dla studentów drukarkami. Niektóre uczelnie dla uboższych żaków oferują nawet możliwość wypożyczenia laptopa. Czy jest to jednak zasługa tylko zwolnienia z podatku VAT przy zakupach wyposażenia komputerowego? Wspomnieć należy też o opłacalnych ofertach laptopów, drukarek czy monitorów poleasingowych.

Wysokiej klasy sprzęt w wersji poleasingowej

Nie tylko brak podatku VAT przy zakupie sprzętów komputerowych pozwala rozwijać się szkołom, uczelniom czy fundacjom. Duże możliwości ciągłego modernizowania swojego zaplecza IT oferuje sam rynek komputerowy, który dzisiaj wypełniony jest wysokiej klasy urządzeniami poleasingowymi. Są to sprzęty, które wcześniej wykorzystywały różne podmioty w ramach krótkoterminowych umów leasingowych. Poziom zużycia takich urządzeń jest zatem niebywale niski, a stanowcza część laptopów, monitorów czy jednostek PC poleasingowych zaliczana jest do niemalże fabrycznie nowych.

Dowodem na to jest oferta firmy EXPRESSCOMPUTER, która proponuje m.in. szkołom wysokiej klasy drukarki, skanery i wiele innych sprzętów komputerowych oraz teletechnicznych. Przy większych zamówieniach kupujący mogą liczyć również na rabaty oraz na korzystne długoterminowe usługi serwisowe. Dlaczego jednak sprzęt poleasingowy jest tak polecany różnym instytucjom publicznym?

Przede wszystkim wiąże się to z jakością urządzeń oraz z ich ceną. Wysokiej klasy laptop można kupić za mniej niż 1000 złotych. Drukarki poleasingowe bez problemu można zaś znaleźć w cenie do 600 zł. Podobnie jest tanimi jednostkami PC, skanerami oraz monitorami, które mimo statusu „używane” są w pełni sprawne i wysokie w swojej generacji. Podmioty objęte zwolnieniem VAT od kupna sprzętu komputerowego, mogą wnioskować o taką podatkową optymalizację również przy inwestycjach właśnie w urządzenia poleasingowe. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz