Materiał Partnera

Wynajem przyczepy. Czym się kierować?

Wynajem przyczepy. Czym się kierować?

Zdecydowana większość osób na co dzień nie używa przyczepy. Jednak zdarzają się sytuacje wyjątkowe, gdy tego rodzaju pojazd okazuje się być niezbędny i bardzo przydatny. Wcale nie trzeba go od razu kupować, wystarczy udać się do wypożyczalni przyczep. Co warto wiedzieć, decydując się na wynajem przyczepy? Czym należy się w tym przypadku kierować?

Jaką przyczepę możemy prowadzić na prawo jazdy kat. B?

Przyczepa to pojazd otwarty lub zamknięty. W sytuacji, jeśli jej masa nie przekracza 750 kilogramów, jest to przyczepa lekka, która nie musi posiadać hamulca najazdowego. Aby prowadzić taki pojazd, nie trzeba mieć osobnego prawa jazdy. Wystarczająca jest kategoria B. Jednak całkowita waga auta i przyczepy wraz z ładunkiem nie może być większa niż 4250 kilogramów. Decydując się na wynajem przyczepy samochodowej, warto pamiętać, że prowadzenie samochodu z załadunkiem nie jest sprawą prostą i wymaga sporej wprawy. Nie wolno gwałtowanie hamować i przyspieszać. Droga hamowania jest bowiem dłuższa niż podczas jazdy pustym samochodem.

Lawety

Większym rodzajem przyczep są lawety. Jednak jeśli suma ciężaru auta i lawety razem z ładunkiem nie przekracza 3,5 tony, pojazd prowadzić może osoba posiadająca prawo jazdy standardowej kategorii B. Co ciekawe, laweta i jej ładunek nie powinny być cięższe niż samochód je holujący. Gdy masa jest większa niż 3,5 tony potrzebne jest już prawo  jazdy kategorii B+E. Spore znaczenie ma też prędkość jazdy. Poza terenem zabudowanym wynosi ona w zależności od rodzaju drogi 70 lub 80 km/h. Lawetę czy przyczepę należy również każdorazowo w odpowiedni sposób załadować.

Koszt wynajmu przyczepy

Oczywiście dla wielu osób znaczenie ma nie tylko rodzaj przyczepy, ale i cena jej wynajmu. Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji, dokonać małego przeglądu cen i porównać poszczególne oferty. Dobrze jest przy tym postawić na wypożyczalnie znajdujące się w promieniu kilku czy kilkunastu kilometrów. Sporo cennych informacji na ten temat można oczywiście znaleźć w Internecie. Obecnie koszt wynajmu klasycznej przyczepy z plandeką wynosi już 50 złotych za cały dzień – tak jest w przypadku jarocińskiego Auto Port Centrum motoryzacyjne. Nieco mniej zapłacić trzeba za przyczepę pozbawioną plandeki. Droższe są oczywiście z uwagi na większe rozmiary lawety. W tym przypadku zapłacić trzeba nawet 180 zł za dobę. Istnieje również możliwość wynajęcia przyczepy na kilka godzin. Nie trzeba więc od razu pokrywać całego dnia wynajmu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz